Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. októbra 2006

Modernizácia tratí stráca význam, ak železnice nie sú využitéModernizácia železničných tratí na Slovensku stráca podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zmysel, ak sa železnice nebudú využívať naplno. "Ak sa nepodarí dostať nákladnú dopravu na ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Modernizácia železničných tratí na Slovensku stráca podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho zmysel, ak sa železnice nebudú využívať naplno. "Ak sa nepodarí dostať nákladnú dopravu na železnice a znížiť prevádzku na cestách, nemá význam modernizovať železničné trate v takomto rozsahu," povedal minister Vážny s tým, že na modernizáciu ide ročne okolo 5 mld. Sk až 7 mld. Sk. Podľa neho sú totiž slovenské železničné trate využívané tak na 20 až 30 %. Na druhej strane je cestná infraštruktúra podľa ministra využívaná už na hranici únosnosti. "Na niektorých úsekoch už dokonca prekračuje 100-percentnú únosnosť," komentoval Vážny. Jedným z jeho cieľov v najbližších štyroch rokoch by tak malo byť aj prijatie nástrojov na to, aby sa presunula nákladná doprava na železnicu. "Môžeme použiť legislatívne alebo platobné nástroje," uviedol minister.

Presun dopravy na železnicu sa netýka len nákladnej dopravy, ale tiež osobnej dopravy. "Chceme presunúť ľudí z individuálnej dopravy na hromadnú, a zároveň z cestnej na železničnú," prezentoval minister. Ministerstvo podľa jeho slov bude musieť tiež riešiť otázku platenia výkonov vo verejnom záujme. "Je to obrovský balík problémov," skonštatoval s tým, že ide o veľké finančné sumy. Financie zo štátneho rozpočtu na výkony vo verejnom záujme sú podľa ministra na budúci rok pre Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s. vyčlenené vo výške 4,5 mld. Sk, pre Železnice Slovenskej republiky je to 3,6 mld. Sk. Je nutné podľa neho hľadať kompromis, nejaké zmysluplné koncepčné riešenie. "Do budúcich období musíme zadefinovať rozumnejšie pravidlá hry," dodal. "Kľúčom je harmonizácia osobnej dopravy," zdôraznil. Predchádzajúce vedenie ministerstva dopravy totiž urobilo podľa Vážneho chybu, keď presunulo kompetencie cestnej osobnej regionálnej dopravy z úrovne štátu na samosprávne kraje a nevyriešilo existujúce problémy.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pedagógovia FF TU vyhlásili štrajkovú pohotovosť
<< predchádzajúci článok
PSA Peugeot Citroën otvoril v Trnave nový závod

Modernizácia tratí stráca význam, ak železnice nie sú využité - diskusné fórum čitateľov