Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. októbra 2006

Pedagógovia FF TU vyhlásili štrajkovú pohotovosťTRNAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Takmer 50 zo 65 pedagógov Filozofickej fakulty (FF) Trnavskej univerzity (TU) vyhlásilo štrajkovú pohotovosť. Ako dnes informoval na tlačovej besede univerzity jeden z hovorcov štrajkujúcich Jozef ...Zdieľať

TRNAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Takmer 50 zo 65 pedagógov Filozofickej fakulty (FF) Trnavskej univerzity (TU) vyhlásilo štrajkovú pohotovosť. Ako dnes informoval na tlačovej besede univerzity jeden z hovorcov štrajkujúcich Jozef Hlinický, cieľom je abdikácia učiteľskej časti členov Akademického senátu FF TU, ktorý minulý týždeň odvolal z funkcie dekanky Evu Naništovú. V mene nespokojných pedagógov Hlinický vyhlásil, že škola dosiahla ekonomickú stabilitu a akreditáciu všetkých študijných programov práve pod vedením Naništovej. Hlinický konštatoval, že senát sa počas svojho doterajšieho desaťmesačného pôsobenia prioritne zaoberal odvolávaním dekanky. „Zišiel sa na jednom riadnom a šiestich mimoriadnych zasadnutiach, pričom na štyroch z nich sa venoval odvolávaniu dekanky,“ spresnil. Dodal, že Rokovací poriadok pritom stanovuje mimoriadne zasadnutia v prípadoch riešenia naliehavých úloh.

Hlinický tvrdí, že návrhy na odvolanie dekanky boli opakovane podávané tým istým pedagógom a tromi študentmi. „Vyvstáva otázka, či nešlo o zaujatosť voči osobe dekanky,“ uviedol. Akademický senát podľa neho ignoroval stanovisko väčšiny učiteľov Akademickej obce, ktorí v opakovaných petíciách vyjadrili dekanke podporu. Hlinický v mene protestujúcich kolegov povedal, že rozhodnutie senátu preto považujú za zneužitie práv daných vysokoškolským zákonom. „Vážne sa naštrbila dôvera učiteľskej časti Akademickej obce v Akademický senát,“ zdôraznil Hlinický. Argumentoval viacerými dôvodmi. „Senát si neplní svoje povinnosti a koná obštruktívne,“ vyhlásil. Doplnil, že prispel k výraznému poškodeniu dobrého mena fakulty a spôsobil viacmesačné oslabenie fakulty. Pripustil, že to môže viesť k jej stagnácii a brzdiť rozvoj školy. „Dokladom vážnosti celej situácie je i skutočnosť, že väčšina profesorov, docentov a odborných asistentov v priebehu 24 hodín podpísala petíciu za odstúpenie členov senátu,“ oznámil.

Protestujúci pedagógovia považujú za východisko riešenia problému vyhlásenie nových volieb do Akademického senátu. Svoju štrajkovú pohotovosť vnímajú hlavne ako morálny apel pričom zvažujú ďalšie kroky, ktoré v súčasnosti nechcú konkretizovať.

Predseda akademického senátu Vladimír Rábik sa dnes pred novinármi vyjadril, že senát si plní svoje povinnosti a funguje v zmysle platných predpisov. Tvrdí, že problém týkajúci sa dekanky sa neriešil na základe impulzu jedného človeka ani úzkej skupiny. „Zvažovali sme celý vývoj, ktorý prebiehal na fakulte už niekoľko mesiacov,“ skonštatoval. Pripomenul, že senát musí teraz zabezpečiť voľbu nového dekana. Žiadosť o abdikáciu senátu preto vníma ako hazard. „Mohol by sa tým narušiť právny postup na fakulte, ktorý si ako predseda nemôžem dovoliť,“ vyhlásil.

Štrajk vyše 50 študentov odboru filozofie, ktorí takmer dva týždne nenavštevovali prednášky ani semináre, pre nesúhlas s novým študijným programom vyústil až do odvolania dekanky Evy Naništovej. Tvrdili, že nový program podľa zákona neprerokoval akademický senát, kde majú svojich zástupcov. Tak sa z neho mali vytratiť povinne voliteľné predmety, s ktorými rátali. Vedenie fakulty si však stojí za tým, že nijaký zákon neporušilo a poukazuje na právne analýzy potvrdzujúce stanovisko protestujúcich pedagógov.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diaľnica medzi Bratislavou a Trnavou bude mať tretí pruh
<< predchádzajúci článok
Modernizácia tratí stráca význam, ak železnice nie sú využité

Pedagógovia FF TU vyhlásili štrajkovú pohotovosť - diskusné fórum čitateľov