Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. augusta 2019

Moje Povstanie 2 ukáže, že SNP nie je udalosť učebnicového charakteruNa snímke zľava herec Stanislav Štepka a režisér Juraj Štepka počas neformálneho brífingu pred predpremiérou poviedkového filmu Moje povstanie 2, v Bratislave 27. augusta 2019.Zdieľať
Na snímke zľava herec Stanislav Štepka a režisér Juraj Štepka počas neformálneho brífingu pred predpremiérou poviedkového filmu Moje povstanie 2, v Bratislave 27. augusta 2019. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 29. augusta (TASR) - Diváci televíznej Jednotky si vo štvrtok v premiére budú môcť pozrieť poviedkový film Moje Povstanie 2 realizovaný v spojení so 75. výročím Slovenského národného povstania (SNP). Séria šiestich krátkych filmov, ktorá zachytáva skutočné príbehy individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí počas SNP, vznikla v réžii Juraja Štepku. Pod scenár sa podpísal Peter Rajčák.


"Náš koprodukčný partner MW Promotion nám navrhol, aby sme po piatich rokoch pripravili druhú sériu projektu Moje Povstanie. S radosťou sme súhlasili, pretože prvá séria mala veľký ohlas nielen divácky, ale aj medzi študentmi, pretože prvých šesť filmových poviedok prvej série slúži ako učebný materiál pri výučbe dejín, konkrétne obdobia druhej svetovej vojny," priblížil pre TASR genézu televíznej novinky dramaturg RTVS Roman Brat, ktorý so scenáristami pracoval na námete. Vykreovali veľmi slušný scenár, druhá séria však vznikla v šibeničnom termíne a za zvláštnych výrobných okolností: "Projekt bol čiastočne finančne poddimenzovaný, napriek všetkému si s tým tvorivý štáb poradil veľmi dobre."

Brat ďalej zdôraznil, že v prípade filmových poviedok Moje Povstanie 2 nejde o klasický hraný film, ale žáner dokudráma. "Vychádzame z konkrétnych historických udalostí a osôb, projekt má aj dokumentárny charakter, hoci hovoríme o postupoch hraného filmu. Je to hybridný žáner niekde medzi dokumentom a hraným filmom," ozrejmil s tým, že tvorivému tímu na čele s režisérom sa podarilo vykreovať dielo veľmi sugestívne - jednoduché príbehy, ale umocnené silnými emóciami. "Presne o to ide, dať mladej generácii, ale nielen jej, dať všetkým generáciám naprieč vekovým spektrom spoločnosti možnosť uvedomiť si, že SNP nie je udalosť učebnicového charakteru, že sú za tým konkrétni ľudia, s konkrétnymi osudmi, často veľmi ťažkými, veľmi chúlostivými situáciami," poznamenal a ďalej vysvetlil: "My im ponúkame šesť kratučkých fragmentov zo života týchto osôb, ktoré takým alebo onakým spôsobom vstúpili do SNP a priložili ruku k dielu tak, aby sa Slovensko, ako politicky diskutabilná krajina, vzhľadom na jeho orientáciu počas druhej svetovej vojny, nedostala medzi porazené krajiny."

Podľa dramaturga si treba uvedomiť, že SNP posunulo Slovensko do tábora víťazov, nie do tábora porazených. "To bola pre nás malá historická výhra, lebo možnože naše osudy by sa trošku inak vyvíjali," upozornil Brat a vyjadril spokojnosť s celkovým výsledkom projektu Moje Povstanie 2. "Juraj Štepka urobil dobrú prácu po každej stránke. Dielo sa podarilo a diváci ocenia finálny produkt najmä z hľadiska kompozície, hereckých výkonov, z hľadiska poetiky, ale aj veľmi sugestívnej hudby mladého skladateľa. V projekte nám zafungovali všetky zložky a ja verím, že táto séria bude rovnako úspešná ako tá prvá," uzavrel.

Tvorcovia projektu Moje povstanie uviedli v roku 2014 jeho prvú sériu, ktorá bola veľmi úspešná a okrem diváckeho ohlasu získala aj niekoľko významných ocenení na medzinárodnom fóre. Patrí jej tiež zlatá medaila od Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. V roku 2019 projekt pokračuje a prináša príbehy individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí. V sérii šiestich krátkych filmov sa predstavia youtuber GoGo (Daniel Štrauch), moderátor Matej 'Sajfa' Cifra, speváčky Mária Čírová, Katarína Knechtová, raper Ego (Michal Straka), ale aj herecké osobnosti ako Stanislav Štepka, Zuzana Kronerová a Ján Koleník.

Moje Povstanie 2 odvysiela RTVS v premiére na Jednotke o 13.15 h. Prvú reprízu si diváci môžu pozrieť 1. septembra v hlavnom vysielacom čase.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Apple bude používateľov služby Siri žiadať o súhlas s nahrávaním
<< predchádzajúci článok
Skupina Horkýže Slíže pripravila parádnu Slížovicu

Moje Povstanie 2 ukáže, že SNP nie je udalosť učebnicového charakteru - diskusné fórum čitateľov