Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2009

Moskva a Kyjev sa pripravujú do ďalších bojov, tvrdí KommersantRuské médiá v utorok varujú, že aj napriek pomaly sa stabilizujúcej situácii ohľadom dodávok zemného plynu do Európy, dohoda medzi Moskvou a Kyjevom je v nedohľadne. Podľa médií síce momentálne ...Zdieľať
MOSKVA 13. januára (WEBNOVINY) - Ruské médiá v utorok varujú, že aj napriek pomaly sa stabilizujúcej situácii ohľadom dodávok zemného plynu do Európy, dohoda medzi Moskvou a Kyjevom je v nedohľadne. Podľa médií síce momentálne Rusko a Ukrajina dočasne zakopali vojnovú sekeru, obe strany sa však už pripravujú na tvrdé boje o nové ceny za dodávky suroviny, píše utorkové vydanie denníka Kommersant. Denník tvrdí, že nový konflikt je "neodvrátiteľný" a Gazprom to vie. "Jediným východiskom je dohoda o nových cenách za plyn pre Ukrajinu do 36 hodín a následný podpis kontraktu. Pondelok však túto možnosť nijakým spôsobom nezreálnil," dodáva Kommersant.


Ruský premiér Vladimir Putin v pondelok nariadil obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu a cez ňu do európskych krajín. Podľa všetkého by sa tak mala postupne ukončiť plynová kríza, ktorá trápila Európu už od začiatku roka. Podľa vedenia ruského plynárenského koncernu Gazprom bude obnovenie dodávok plynu zatiaľ "skúšobné" a začať by sa malo v utorok ráno.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára po tom, ako zlyhali rokovania o novej zmluve a vyrovnaní nedoplatkov z predošlých mesiacov. V stredu 7. januára nasledovalo aj úplne zastavenie tranzitu cez ukrajinské plynovody do Európy.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecké automobilky v problémoch, skracujú pracovné týždne
<< predchádzajúci článok
SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deň