Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. januára 2009

SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deňDodávky zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko neboli obnovené ani v utorok ráno. Informoval o tom v utorok ráno Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Slovensko je tak siedmy deň bez ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) - Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko neboli obnovené ani v utorok ráno. Informoval o tom v utorok ráno Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Slovensko je tak siedmy deň bez dodávok plynu. "Napriek tomu, že dodávky ruského plynu stále neboli obnovené, SPP sa za súčasných podmienok darí udržiavať plynárenský systém na celom území Slovenska stabilným a situáciu v zásobovaní zemným plynom do všetkých oblastí Slovenska má pod kontrolou. SPP aj naďalej pracuje na hľadaní dodatočných zdrojov dodávok zemného plynu," uviedol SPP v utorňajšej tlačovej správe. Slovensko by malo mať na zabezpečenie plynulých dodávok pre celé územie plyn ešte na 12 dní.


Pri odbere zemného plynu na Slovensku trvá naďalej stav núdze aj pre dnešný deň, 13. január 2009. Pre priemyselných odberateľov tak stále platí obmedzujúci odberový stupeň číslo osem. "Tento stupeň obmedzenia znamená, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 megawattov za rok (nad 60 tis. metrov kubických za rok) musia znížiť odber zemného plynu na úroveň bezpečnostného minima. Pre vykurovanie platí základná vykurovacia krivka č. 1 bez obmedzenia odberu plynu," uviedol SPP. Plynári očakávajú, že obmedzujúci odberový stupeň bude pre veľkoodberateľov platiť aj v stredu 14. januára 2009.

Ruský premiér Vladimir Putin v pondelok (12. januára) nariadil obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu a cez ňu do európskych krajín. Podľa všetkého by sa tak mala postupne ukončiť plynová kríza, ktorá trápila Európu už od začiatku roka. Podľa vedenia ruského plynárenského koncernu Gazprom bude obnovenie dodávok plynu zatiaľ "skúšobné". "Navrhujeme začať skúšobne pumpovať plyn od zajtra (utorka) od 10.00 moskovského času (08.00 SEČ)," povedal v pondelok na stretnutí s Putinom šéf Gazpromu Alexej Miller. "Odsúhlasené. Začnite pumpovať," odvetil Putin.

SITA

Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu (7. januára) ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok (6. januára) popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Gazprom začal pumpovať plyn cez Ukrajinu, informoval Naftogaz (13. 1. 2009)
 V ENO horelo, prenosová sústava je ohrozená (12. 1. 2009)
 PREMIÉR PUTIN: Gazprom prišiel pre zastavenie plynu o 800 miliónov dolárov (12. 1. 2009)
 Ukrajina opäť podpísala dohodu o plyne, tentokrát bez dodatkov (12. 1. 2009)
 Ukrajina tvrdí, že Rusko spor naťahuje, lebo nemá plyn (12. 1. 2009)
 Jahnátek obhajuje znovunaštartovanie elektrárne V1 (12. 1. 2009)
 ČR zatiaľ problémy so zásobovaním zákazníkov plynom nemá (12. 1. 2009)
 Európa potrebuje diverzifikovať energetické zdroje, tvrdí Figeľ (12. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Moskva a Kyjev sa pripravujú do ďalších bojov, tvrdí Kommersant
<< predchádzajúci článok
Fico uprednostňuje teplo pred problémami s EÚ