05. decembra 2022

Futbalisti Chorvátska sa stali piatymi štvrťfinalistami majstrovstiev sveta v Katare, v prvom pondelkovom osemfinále zdolali Japoncov 2:1 až po strelách zo značky pokutového kopu. Japoncov poslal do ...

wcup_japan_croatia_soccer_29378 6fba82bd97d04a5cb8db1ae0e3b72664 676x451 5.12.2022 (Webnoviny.sk) - Futbalisti Chorvátska sa stali piatymi štvrťfinalistami majstrovstiev sveta v Katare, v prvom pondelkovom osemfinále zdolali Japoncov 2:1 až po strelách zo značky pokutového kopu.

Japoncov poslal do vedenia v 43. minúte Daizen Maeda, ale v 56. min Ivan Perišič hlavou vyrovnal stav na 1:1 a strelecky sa presadil v treťom zápase vyraďovacej časti MS za sebou.

Livakovič chytil tri strely

Ďalší gól však nepadol v riadnom hracom čase ani v 30-minútovom predĺžením, a tak nasledoval penaltový rozstrel.

Chorváti v ňom zvíťazili 4:1 najmä vďaka brankárovi Dominikovi Livakovičovi, ktorý chytil tri japonské pokusy. Rozhodujúci pokutový kop premenil vo štvrtej sérii Mario Pašalič.

Chorváti si zahrajú vo štvrťfinále aj pri svojom treťom postupe zo skupiny MS, v roku 1998 postúpili do semifinále a pred štyrmi rokmi v Rusku sa prebojovali do finále.

Po prvý raz v ich deviatom zápase vyraďovacej časti "mundialu" natrafili na súpera z Ázie, predošlých osem bolo z Európy.

Japoncom štvrťfinále uniká

Chorváti a Japonci sa stretli prvýkrát vo play-off MS, v predošlých dvoch skupinových súbojoch Chorváti zvíťazili v roku 1998 a v roku 2006 sa zrodila bezgólová remíza.

Japonci nepostúpili do štvrťfinále ani pri svojej štvrtej účasti medzi najlepšími 16 tímami. Chorváti sa vo štvrťfinále stretnú s víťazom druhého pondelkového osemfinále medzi Brazíliou a Kórejskou republikou.

MS vo futbale 2022 v Katare

• OSEMFINÁLE

Japonsko - Chorvátsko 1:1 po predĺžení (1:0), 1:4 na p.k.

Góly: 43. Maeda - 56. Perišič, rozh. pok. kop Pašalič, ŽK: 90. Kovačič, 116. Barišič (obaja Chor.

Rozhodoval: Elfath (USA), 42 523 divákov

Zdroj: Webnoviny.sk - MS vo futbale 2022 v Katare: Chorváti prešli cez Japoncov do štvrťfinále, postup im v penaltách vychytal Livakovič © SITA Všetky práva vyhradené.

Wenger si kopol do tímov, ktoré chceli v Katare vyjadriť politický názor, zápasy MS 2022 sa podľa neho tešia popularite
Nie je v ohrození života, ale lieči sa. Prehovorila dcéra o jeho zdravotnom stave legendárneho Pelého