Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2019

Mugabeho pohreb odložia o mesiac, pochovajú ho v mauzóleu



Na snímke prezidentská stráž nesie do helikoptéry truhlu s pozostatkami bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho počas prevozu na štadión 13. septembra 2019 v Harare. Štátna rozlúčková ceremónia sa uskutoční v sobotu ...



Zdieľať
Na snímke prezidentská stráž nesie do helikoptéry truhlu s pozostatkami bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho počas prevozu na štadión 13. septembra 2019 v Harare. Štátna rozlúčková ceremónia sa uskutoční v sobotu na Národnom futbalovom štadióne v Harare. Dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe zomrel v piatok 6. septembra 2019 v Singapure vo veku 95 rokov. Foto: TASR/AP
Harare 13. septembra (TASR) - Pohreb zosnulého exprezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho sa uskutoční až zhruba o mesiac, aby mohli byť jeho pozostatky uložené do nového mauzólea v areáli národného pamätníka venovaného hrdinom boja za oslobodenie krajiny. Informoval o tom v piatok hovorca rodiny Leo Mugabe.


"Vláda, náčelníci a staršinovia išli do Pamätníka hrdinov a prezreli si miesto, kde bude prezident Mugabe pochovaný a to miesto bude hotové asi za 30 dní. Pohreb sa uskutoční až po jeho dokončení," povedal novinárom exprezidentov synovec Leo, ktorého citovala agentúra AP.

Rodina Roberta Mugabeho, ktorý zomrel 6. septembra vo veku 95 rokov v Singapure, a zimbabwianska vláda sa predtým sporili o to, či má byť pochovaný na svojej usadlosti v Kutame, severozápadne od hlavného mesta Harare, alebo v pamätníku národných hrdinov v metropole.

Manželka Grace Mugabeová trvala na tom, aby bol zosnulému vystrojený súkromný pohreb bez oficiálnych štátnych ceremónii.

Robert Mugabe vládol v Zimbabwe železnou rukou v rokoch 1980-2017, najskôr ako premiér a od roku 1987 prezident. Neskôr sa čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V krajine počas jeho režimu nastala jedna z najväčších hyperinflácií na svete.

V novembri 2017 prevzala moc do rúk armáda a prezident Mugabe následne odstúpil z funkcie. V úrade ho nahradil jeho dlhoročný spolupracovník a súčasný prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.

Mugabeho zdravotný stav sa po odstúpení zhoršil. V nemocnici v Singapure strávil niekoľko uplynulých mesiacov a napokon tam 6. septembra 2019 zomrel.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jeana-Marie Le Pena obžalovali zo sprenevery fondov EP
<< predchádzajúci článok
Seehofer: Nemecko a Francúzsko pomôžu Taliansku s utečencami

Mugabeho pohreb odložia o mesiac, pochovajú ho v mauzóleu - diskusné fórum čitateľov