Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

11. októbra 2017

Muránska planina bola vyhlásená za národný park pred 20 rokmiNa snímke výhľad na Muránsku planinu zo Salaša Zbojská za obcou Pohronská Polhora.Zdieľať
Na snímke výhľad na Muránsku planinu zo Salaša Zbojská za obcou Pohronská Polhora. Foto: TASR - Branislav Račko
 
Muráň 11. októbra (TASR) – Národný park Muránska planina (NP MP) v Banskobystrickom kraji, jeden z najmladších národných parkov na Slovensku, oslavuje v týchto dňoch 20. výročie svojho vyhlásenia. Štatút národného parku získala planina v roku 1997, predtým bola od roku 1976 chránenou krajinnou oblasťou.


"Muránska planina je jednou z najzachovalejších krasových oblastí Slovenska. Oplýva množstvom povrchových i podzemných krasových javov, ako aj mimoriadnou druhovou pestrosťou fauny a flóry. V súčasnosti patrí k menej navštevovaným národným parkom, no čoraz viac sa dostáva do povedomia verejnosti najmä vďaka rôznym aktivitám, zameraným na rozvoj infraštruktúry a služieb v oblasti cestovného ruchu," informuje v súvislosti s výročím Štátna ochrana prírody SR.

Podľa údajov Správy NP MP sa na jej území nachádza viac ako 250 jaskýň, 15 priepastí, vyše 50 ponorov a vyvieračiek, ale aj množstvo povrchových krasových javov – škrapy, krasové jamy, tiesňavy, skalné veže a ihly či skalné brány. Typickou rastlinou planiny je lykovec muránsky, endemit a treťohorný relikt, ktorý tu pretrval milióny rokov a prežil aj zaľadnenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Beck vydáva nový štúdiový album Colors
<< predchádzajúci článok
Facebook mal masívny výpadok, Twitter zaplavili vtipy a obrázky

Muránska planina bola vyhlásená za národný park pred 20 rokmi - diskusné fórum čitateľov