Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

15. októbra 2017

Slovenská kaňa preletela počas migrácie 750 kilometrov bez prestávkySlovensko má ďalšieho rekordmana z vtáčej ríše. Je ním mladá kaňa močiarna z južného Slovenska, ktorá počas svojej migrácie na juh preletela bez prestávky ...Zdieľať
kana_mociarna 640x420 BRATISLAVA 15. októbra  – Slovensko má ďalšieho rekordmana z vtáčej ríše. Je ním mladá kaňa močiarna z južného Slovenska, ktorá počas svojej migrácie na juh preletela bez prestávky 750 kilometrov.

Tento údaj získali ornitológovia z organizácie SOS/Birdlife Slovensko, ktorí tento rok kaňu označili GPS vysielačkou.

„Mladá kaňa močiarna nás opäť presvedčila o tom, že migrácia vtákov je skutočne fascinujúca. Preletela bez prestávky 750 km nad Stredozemným morom, letela aj počas noci, kým nedorazila do Afriky na pobrežie Líbye,“ napísala SOS/Birdlife Slovensko na svojej facebookovej stránke.

Kaňa po príchode do Afriky pokračovala ďalej na juhozápad a v priebehu jeden a pol dňa prekonala viac ako 1000 km. Momentálne je na juhu Mali, v údolí rieky Niger.

 

Jesenná migrácia trvá dlhšie ako jarná


Označovanie vtákov vysielačkami poskytuje ornitológom vzácne údaje. Vysielačka má rozmery ako ľudský palec a váži menej než jedno percento hmotnosti vtáka. Na chrbát sa pripevní popruhmi tak, aby neprekážala pri lietaní a lovení koristi. Vďaka získaným údajom ornitológovia vedia, kde vtáci lietajú a či sú v poriadku.Najdlhšiu vzdialenosť počas migrácie prekonáva skupina subsaharských migrantov – dážďovníkov, lastovičiek, bocianov a dravcov. Jesenná migrácia trvá dlhšie ako jarná, lebo vtáky sa už nemusia ponáhľať na hniezdiská, nie sú poháňané hormónmi.

Na migrujúce vtáctvo striehnu rozličné nástrahy ako nepriazeň počasia, vyčerpanosť, nedostatok potravy, predátori, bariéry v podobe drôtov a turbín, ale tiež barbarské usmrcovanie pre obchod či zábavu.

 

 

Niekoľko zaujímavostí z vtáčej migrácie


Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku nedávno priniesla niekoľko zaujímavostí z vtáčej migrácie. Jej rekordérom je brehár hrdzavý, ktorý prekonal 11-tisíc km za osem dní bez prestávky z Aljašky na Nový Zéland.

Močiarnica mekotavá preletela 6800 km zo Švédska do strednej Afriky za tri dni, teda jej priemerná rýchlosť letu bola 95 km/hod.

Rybár dlhochvostý, ktorý hniezdi v Arktíde a zimuje v Antarktíde, vzdušnou čiarou prekoná 40-tisíc kilometrov. Pri použití geolokátorov sa ale zistilo, že nalietal 90-tisíc kilometrov. Za svoj život tak môže nalietať 2,5 milióna km, čo je asi toľko ako trikrát na Mesiac a späť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská kaňa preletela počas migrácie 750 kilometrov bez prestávky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Larry Flynt by dal desať miliónov za skompromitovanie Trumpa
<< predchádzajúci článok
Weinsteina vylúčili z Akadémie filmových umení a vied kvôli obvineniam zo znásilnenia

Slovenská kaňa preletela počas migrácie 750 kilometrov bez prestávky - diskusné fórum čitateľov