Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2019

Muž, ktorý sa zdravil na súde Na Stráž, podal odpor voči trestu



Anton G., ktorý minulý rok v máji pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasno zdravil "Na stráž", podal odpor voči trestnému rozkazu samosudcu ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Bratislava 7. novembra (TASR) - Anton G., ktorý minulý rok v máji pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasno zdravil "Na stráž", podal odpor voči trestnému rozkazu samosudcu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.


Samosudca ho odsúdil na peňažný trest vo výške 5000 eur. "Obvinený A. G. podal prostredníctvom svojho obhajcu odpor proti trestnému rozkazu. Sudca vytýči hlavné pojednávanie," informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Trestným rozkazom pôvodne ŠTS uznal Antona G. vinným z prečinu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. V prípade, že by odsúdený trest nezaplatil, sudca obvinenému ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šiestich mesiacov. Verdikt nebol právoplatný, voči trestnému rozkazu bolo možné podať odpor na ŠTS do ôsmich dní od jeho doručenia.

"Skutok sa stal po skončení sa troch súdnych pojednávaní týkajúcich sa rozhodovania o sťažnostiach voči uzneseniu o vzatí do väzby troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov na NS SR v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou. Počas toho, ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poskytoval novinárom rozhovor, v ktorom sa vyjadroval k uvedeným pojednávaniam a k dôvodnosti obvinení troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov," uviedla nedávno hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Anton G. vtedy v prítomnosti spomínaných osôb zvýšeným hlasom vyslovil pozdrav "Na stráž". "Tým verejne a na mieste verejnosti prístupnom použitím pozdravu prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Teda verejne prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť," dodala Tökölyová.

V čase spáchania skutku sa na NS SR rozhodovalo o väzobnom stíhaní Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P., obvinených z extrémizmu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) 10. mája 2018 zadržala celkovo šesť osôb zo západného a stredného Slovenska, obvinených z extrémizmu, medzi nimi aj spomínaného Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košický kraj pred zimou ukončil 2 opravy ciest v okrese Košice-okolie
<< predchádzajúci článok
Stoltenberg: Ak sa Nemecko obráti chrbtom k USA, riskuje