Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. januára 2023

Múzeum SNP v Banskej Bystrici získalo vo svojej histórii najviac eurofondov, použijú sa aj na obnovu KališťaMúzeum SNP v Banskej Bystrici získalo vďaka spolupráci s Ministerstvom obrany (MO) SR viac ako 3,3 ...Zdieľať
zj5a1734 676x450 24.1.2023 (Webnoviny.sk) - Múzeum SNP v Banskej Bystrici získalo vďaka spolupráci s Ministerstvom obrany (MO) SR viac ako 3,3 milióna eur z eurofondov, ktoré použije na rekonštrukciu priestorov a obnovu pamätníkov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková. 

Pamätník SNP a Kalište


Prostriedky z Európskych štrukturálnych a investičných fondov budú použité na obnovu a rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok: Pamätníka SNP a vypálenej obce Kalište.

Aktuálne prebieha príprava potrebnej technickej dokumentácie, pričom následne začne proces verejného obstarávania spracovateľa. Medzi hlavné priority projektu sú napríklad rekonštrukcia okien na oboch skulptúrach objektu Múzea SNP, obnova a zateplenie strechy, obnova dlažby či komplexná rekonštrukcia Pamätníka na Kališti,“ spresnilo MO SR.

Dôležitá obnova


Je našou povinnosťou zachovávať pamiatky pre ďalšie generácie, k čomu sa prihlásila aj vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. Preto ma nesmierne teší, že architektonická ikona Banskej Bystrice – Pamätník SNP a tiež Kalište, oba vyhlásené za národné kultúrne pamiatky, sa dočkajú významnej obnovy,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď a dodal, že múzeum vo svojej histórii získalo prvýkrát z eurofondov financie v takomto veľkom objeme.

Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin uviedol, že tieto prostriedky umožňujú zrealizovať práce, vďaka ktorým prejdú spomenuté pamiatky dôležitou obnovou, ktorá im vráti naspäť stav a podobu zodpovedajúcu historickému významu SNP.


Zdroj: Webnoviny.sk - Múzeum SNP v Banskej Bystrici získalo vo svojej histórii najviac eurofondov, použijú sa aj na obnovu Kališťa © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štítna žľaza na jazyku, ľudia s oboma pohlaviami či so sklenenými kosťami
<< predchádzajúci článok
Maloobchodníci vítajú návrh meniť zákony iba k januáru a k júlu, zmeny sú časté a šité horúcou ihlou, tvrdia