Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

14. júna 2011

Na Letnú filmovú školu prídu Kaurismäki, Kusturica aj FeničNa 37. Letnú filmovú školu Uherské Hradiště 2011 pricestujú významní predstavitelia svetovej kinematografie. Medzi nimi bude aj Fero Fenič, slovenský filmový ...Zdieľať
fero fenic Fero FeničFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) - Na 37. Letnú filmovú školu Uherské Hradiště 2011 pricestujú významní predstavitelia svetovej kinematografie. Medzi nimi bude aj Fero Fenič, slovenský filmový režisér, scenárista a producent, ktorý si na festivale prevezme Výročnú cenu Asociácie českých filmových klubov za prínos československej kinematografii.


Ako v pondelok na tlačovej konferencii informoval Pavel Bednařík, umelecký riaditeľ Letnej filmovej školy, program podujatia bude už tradične rozdelený do šiestich sekcií - Fokus, Inventúra, Spektrum, Višegrádsky horizont, Zvláštne uvedenie a AČFK uvádza. Prvá z nich sa venuje národnej kinematografii, v tomto roku rumunskej. Organizátori návštevníkom priblížia jej podoby od nemého filmu, cez 70. a 80. roky minulého storočia, až po obdobie vlády Nicolaeho Ceauşesca, revolúciu v roku 1989 a rumunskú novú vlnu.

Inventúra bude akousi historickou retrospektívou

Bude spomienkou na troch celosvetovo významných filmových tvorcov. Prvým je český režisér Gustav Machatý, známy najmä vďaka jeho legendárnej snímke Extase (1933), ktorým sa inšpirovali aj organizátori festivalu pri tvorbe vizuálu pre 37. ročník LFŠ. Ďalšími sú Billy Wilder, držiteľ šiestich režisérskych a scenáristických Oscarov, ku ktorého filmom sa československé publikum v čase ich premiér nemohlo dostať, a Krzysztof Kieślowski, jeden z mála poľských tvorcov, ktorý si získal skutočný svetový ohlas. Vrcholom premietania jeho tvorby bude obnovená premiéra filmu Dvojaký život Veroniky (1991) pre filmové kluby.

Cyklus Spektrum predstaví súčasný film

Pri príležitosti 10. výročia útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001 organizátori divákom ponúknu filmy týkajúce sa hrozby terorizmu a pohľadom na spomínané útoky zo strany západných aj arabských filmových tvorcov. Priestor v rámci časti Višegrádsky horizont dostanú aj filmy českého režiséra Roberta Sedláčka, ktorý na LFŠ príde osobne.

Filmy uvidia návštevbíci v piatich kinosálach a dvoch letných kinách

Emir Kusturica s manželkou Majou Kusturicovou.Foto: SITA/APNa festival, ktorý návštevníkom poskytne okolo 200 celovečerných, 40 stredometrážnych a 60 krátkometrážnych filmov v piatich kinosálach a dvoch letných kinách, pricestujú významní hostia: Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Robert Sedláček, Andrei Ujica, Apichatpong Weerasethakul, Ruxandra Zenide, Andi Vasluianu a Fero Fenič. Ako každoročne ponúkne Letná filmová škola aj pestrý program venovaný minulosti aj súčasnosti slovenskej kinematografie. Podľa slov Petra Dubeckého, riaditeľa Slovenského filmového ústavu, je letná škola zo strany slovenských filmových klubov najnavštevovanejším podujatím.

Súčasná slovenská tvorba

Zo súčasnej slovenskej tvorby si diváci budú môcť pozrieť niekoľko koprodukčných filmov (Občiansky preukaz, 2010; Prežiť svoj život, 2010; Nickyho rodina, 2011; Lidice, 2011; Nesvadbovo, 2010), alebo filmy súčasnej slovenskej produkcie Viditeľný svet (2011) Petra Krištúfka a Chránené Územie (2010) Adama Hanuljaka. Okrem stredometrážnych a krátkometrážnych filmov budú premietať aj tie najlepšie zo školských filmov z VŠMU.

Vrcholom slovenského programu a slovenského dňa v utorok 26. júla bude uvedenie nového filmu Martina Šulíka Cigán. Tridsiaty siedmy ročník najväčšieho nesúťažného festivalu v Českej republike bude venovaný osobnostiam slovenskej kinematografie, Ferovi Feničovi, Eduardovi Grečnerovi a Pavlovi Brankovi.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dizajn v pamäti – diskusia o múzeu dizajnu v 21. storočí
<< predchádzajúci článok
Volt Festival – Sopron/Maďarsko