Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. júna 2011

Dizajn v pamäti – diskusia o múzeu dizajnu v 21. storočíMiesto: Dom umenia, Námestie SNP 12, Bratislava Termín: štvrtok, 16. 6. 2011 o 16.00 hod. Slovenské centrum dizajnu v Bratislave vás pozýva na záverečnú akciu výstavy 20 ...Zdieľať
sdc 20 rokov dizajnu BRATISLAVA 14. júna (WBN/PR) -


Miesto: Dom umenia, Námestie SNP 12, Bratislava
Termín: štvrtok, 16. 6. 2011 o 16.00 hod.

Slovenské centrum dizajnu v Bratislave vás pozýva na záverečnú akciu výstavy 20 rokov SCD – diskusiu pod názvom Dizajn v pamäti.

Moderujú Maroš Schmidt, Adriena Pekárová

SCD už niekoľko rokov medializuje snahy o zriadenie múzea dizajnu, ktoré chýba v spektre našich pamäťových inštitúcií. Myšlienku tohto múzea podporujú mnohí profesionáli v oblasti dizajnu verejnými vyhláseniami aj darmi. Organizátori z SCD sa rozhodli pri príležitosti 20. výročia existencie centra zhrnúť doterajšie snahy o založenie múzea a znovu iniciovať v spolupráci s verejnou správou hľadanie reálnych možností, aby vznikli základy takejto inštitúcie.

Jedným z príspevkov je časť výstavy 20 rokov SCD, ktorá prezentuje kolekciu produktov (a ich príbehov) tvoriacich vzorku budúceho muzeálneho depozitu. Ide o dary od renomovaných slovenských dizajnérov – diela, ktoré sú súčasťou našej kultúrnej histórie, preto potrebujú ochranu zaručenú i v budúcich rokoch.

Okrem kolekcie Dizajn v pamäti na výstave bude nosným príspevkom rovnomenná diskusia, ktorá bude mať niekoľko častí:

– Objasnenie motivácie SCD a iniciátorov založenia múzea dizajnu.
Moderátori diskusie programová námestníčka SCD Adriena Pekárová a mladý dizajnér a zberateľ Maroš Schmidt uvedú publikum do problému a zhrnú dôvody, pre ktoré je založenie múzea akútnou potrebou.

– Rekapitulácia doterajších snáh o založenie múzea dizajnu na Slovensku.
Teoretička Zuzana Šidlíková predstaví prvú iniciatívu založenia „umelecko-priemyselného múzea“ z roku 1930 a budú prezentované i ďalšie aktivity v tejto oblasti, predovšetkým program Slovenskej národnej galérie.

– Doterajšie kroky SCD.
Riaditeľka SCD Katarína Hubová zrekapituluje, v akom stave je momentálne príprava založenia múzea, aké sú možnosti zabezpečiť múzeu príslušný status a podmienky vzniku.

V diskusii sú naplánované dve hlavné témy:
– Múzeum dizajnu v 21. storočí.
Stručná koncepcia SCD o funkcii múzea dizajnu dnes.

– Využitie Hurbanových kasární.
SCD bolo jedným z iniciátorov záujmu Ministerstva kultúry SR o využitie objektu Hurbanových kasární pre kultúrne účely. Toto využite by malo byť predmetom odbornej diskusie, na základe ktorej ministerstvo dospeje k riešeniu.

Do diskusie sú pozvaní zástupcovia Ministerstva kultúry SR, odborná verejnosť, zástupcovia inštitúcií, médiá i široká verejnosť.

Výstavy 20 rokov SCD a Národná cena za dizajn 2011 potrvajú v Dome umenia do 19. júna 2011.

www.sdc.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Siedmy Nova Rock je za nami, ukončili ho System Of a Down
<< predchádzajúci článok
Na Letnú filmovú školu prídu Kaurismäki, Kusturica aj Fenič