Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2013

Na maturite zo slovenčiny viac zaváži jazyková časťMaturanti si pri ústnej skúške zo slovenčiny budú musieť dať väčší pozor na jazykovú časť. Pri záverečnom hodnotení sa totiž bude väčšia váha prikladať na jazykovú zložku ...Zdieľať
maturita BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Maturanti si pri ústnej skúške zo slovenčiny budú musieť dať väčší pozor na jazykovú časť.


Pri záverečnom hodnotení sa totiž bude väčšia váha prikladať na jazykovú zložku ako na literárnu. Vyplýva to z novely vyhlášky ministerstva školstva.

Kým doteraz 60 percent zo známky predstavovalo hodnotenie literatúry a 40 percent jazyka, po novom to bude naopak. Ministerstvo mení vzorec hodnotenia na pomer 2:3, to znamená, že väčšia váha sa bude pri hodnotení prikladať na jazyk.

Súčasne však vyhláška umožní aj pomer hodnotenia 1:1, ak pri výučbe venovali rovnaký priestor jazykovej aj literárnej zložke. Učitelia pre vyhlášku nebudú musieť meniť maturitné zadania.

"Ešte v roku 2008 došlo k zmene štruktúry obsahu vyučovacieho predmetu slovenský jazyk a literatúra v štátnych vzdelávacích programoch, ktorá sa odzrkadlila aj na vnútornom pomere jazykovej a literárnej zložky tak, že bola posilnená jazyková zložka ako z hľadiska obsahu, tak aj z hľadiska odporúčanej časovej dotácie," odôvodnil zmenu hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Podľa odporúčaní mali mať žiaci dve hodiny jazyka a jednu hodinu literatúry týždenne. Alebo mohli mať integrovaný predmet slovenský jazyk a literatúra, kde sa jazyk a literatúra mali učiť v pomere 1:1.

Pri tvorbe Štátneho vzdelávacieho programu sa podľa Kaliňáka brala do úvahy skutočnosť, že absolventi stredných škôl mali problém s využívaním jazyka v praxi, a preto mali školy podporiť jazykovú zložku zameranú na čitateľskú gramotnosť, písanie a hovorenie, ktoré sú východiskom aj pre prácu s literárnym textom. Navyše absolventi stredných škôl s uvedenými jazykovými zručnosťami sa vedia lepšie uplatniť aj na trhu práce, dodal.

Maturantov čakajú od 12. do 15. marca písomné maturity a ústne skúšky budú od 20. mája do 7. júna.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brusel podporuje viac slovenskej hudby v rádiách
<< predchádzajúci článok
SAV ponúka vedcom štipendium, chce ich vrátiť na Slovensko

Na maturite zo slovenčiny viac zaváži jazyková časť - diskusné fórum čitateľov

Zmaturuj.sk1.3. 12:05:42