Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2013

SAV ponúka vedcom štipendium, chce ich vrátiť na SlovenskoTalentovaní vedci do 40 rokov majú šancu získať štipendium na realizáciu výskumných projektov v rámci Slovenskej akadémie vied (SAV), tento program robí akadémia po prvý raz. Ako ...Zdieľať
plaketa dionyza stura BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Talentovaní vedci do 40 rokov majú šancu získať štipendium na realizáciu výskumných projektov v rámci Slovenskej akadémie vied (SAV), tento program robí akadémia po prvý raz.


Ako ďalej agentúru SITA informovala Beáta Obradovičová z agentúry PR Clinic, program sa zameriava predovšetkým na výskumníkov, ktorí ukončili post-doktorandské pozície na popredných pracoviskách v zahraničí a je dôležité, aby sa vrátili na Slovensko.

"Je dôležité, aby mladí výskumníci získavali skúsenosti na popredných zahraničných pracoviskách. A potom je rovnako dôležité, aby mali záujem sa na Slovensko vrátiť a tu svoje skúsenosti a talent uplatňovať," uviedla podpredsedníčka SAV pre výskum Eva Majková a dodala, že inak hrozí, že výskum na Slovensku bude zaostávať nielen pre problémy s financovaním vedy, ale aj preto, že najtalentovanejší ostanú v zahraničí.

V súčasnosti môže Slovenská akadémia vied prefinancovať projekty talentovaných vedcov v celkovej výške 140-tisíc eur za rok. Dĺžka projektu môže byť do štyroch rokov. "Finančné prostriedky sa môžu využiť na mzdu nositeľa projektu, a na bežné náklady projektu,“ priblížila Majková.

Hodnotiť projekty budú nezávislí odborníci z radov expertov v danej oblasti a komisie, ktorých členovia sú z daného oddelenia vied. Hodnotiaci proces je založený na "peer review systéme", ktorý zaručuje nezaujaté odborné a kvalitné posudzovanie prihlášok.

Prihlášky môžu žiadatelia posielať poštou do 31. marca, vyhodnotenie v prvom kole sa uskutoční v apríli, druhé kolo v máji a júni. Definitívne výsledky a mená úspešných štipendistov budú známe 1. júla. Podrobné informácie sú uvedené na internetovej stránke programu www.stipendium.sav.sk.

Kritériá na štipendium sú presne dané – žiadateľ musí mať vek do 40 rokov, ukončené doktorandské štúdium a titul PhD., a tiež absolvovaný študijný alebo vedecký pobyt v zahraničí v trvaní aspoň dvoch rokov.

Navyše, podmienkou je, aby tento pobyt žiadateľ ukončil maximálne pred pol rokom alebo stále trvá. "Záujemca o projekt musí kontaktovať riaditeľa vybraného pracoviska a s ním dohodnúť celý postup," vysvetlila.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na maturite zo slovenčiny viac zaváži jazyková časť
<< predchádzajúci článok
Cloudové služby by mali výrazne porásť, tvrdia analytici