Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. apríla 2009

Na nápravu zlomených kostí bude stačiť injekciaLekári už možno čoskoro budú poškodené kosti a kĺby v celom tele naprávať injekciou do ruky. Skupina expertov z britskej Keele University testuje na myšiach injekčné aplikovanie kmeňových buniek, ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Lekári už možno čoskoro budú poškodené kosti a kĺby v celom tele naprávať injekciou do ruky. Skupina expertov z britskej Keele University testuje na myšiach injekčné aplikovanie kmeňových buniek, ktoré dokážu kontrolovať magnetom. Po vstreknutí ešte nedozreté bunky presne nasmerujú tam, kde sú potrebné na podporu rastu novej chrupavky a kosti.


Cieľom výskumu je liečba pacientov s rôznymi zraneniami a artritídou bez invazívnej chirurgie alebo silných liekov. Ako uviedla profesorka Alicia El Haj z Keele University, technológiu patentovanú firmou Magnecell by mali začať testovať na ľuďoch v priebehu piatich rokov. Aplikované bunky budú lekári získavať z kostnej drene pacienta. Tieto zárodočné bunky laboratórne upravia nánosom nepatrných magnetických čiastočiek. Magnetické polia môžu potom presúvať bunky na určené miesto v tele a aktivovať ich bez liekov, alebo iných biochemických spúšťačov. Ako uviedla Al Haj, "konečným cieľom je náprava chrupavky a kosti. Dokázali sme vyvolať nárast novej kosti u myší, teraz budeme pokračovať v testoch na kozách. Do piatich rokov by sme mali pristúpiť k testom na ľuďoch." Uviedla BBC.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Indii opäť lietali novinárske topánky
<< predchádzajúci článok
Najmenej dvaja mŕtvi pri streľbe v budove súdu v Nemecku

Na nápravu zlomených kostí bude stačiť injekcia - diskusné fórum čitateľov