Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. septembra 2023

Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur, vyrobená bude koncom roka (foto)Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovali iniciatívy Darček pre Putina a ...Zdieľať
6515563954275851274514 676x451 28.9.2023 (SITA.sk) - Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informovali iniciatívy Darček pre Putina a Mier Ukrajine.


Ako informoval Dodo Dobrík z projektu Darček pre Putina, aktuálne sa rozbehla výroba Boženy a rozbieha sa aj práca okolo logistiky. Predpokladá sa, že samotné odmínovacie zariadenie bude vyrobené koncom roka.

Nakoniec sa stal zázrak


Ako Dobrík vysvetlil, na začiatku zbierky si neboli istí, či danú sumu vyzbierajú. „Nakoniec sa stal zázrak a my sme to vyzbierali v omnoho kratšom čase, s akým sme počítali,“ uviedol Dobrík s tým, že sumu sa podarilo vyzbierať práve v Medzinárodný deň mieru, ktorý pripadá na 21. septembra.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePočas 136 dní zbierky si kampaň prostredníctvom darcovskej platformy Donio pripísala spoločne potrebnú cieľovú sumu 650-tisíc eur. Suma v sebe zahŕňa výrobu samotnej Boženy, čo je približne 500-tisíc eur, a ďalej je to rôzne príslušenstvo, ktoré je potrebné na jej efektívne nasadenie.

Zamínovaná Ukrajina


V sume je zahrnutá aj doprava do chersonskej oblasti na Ukrajine, balistické prvky ochrany a výcvik. Ako iniciátori zbierky vyzdvihli, výrobca Way Industries z Krupiny poskytol na samotný stroj zľavu takmer 90-tisíc eur.


Nesmieme zabúdať na to, aká obrovská plocha na Ukrajine je zamínovaná a bez potrebnej vojenskej techniky bude trvať storočia, ak by to mali robiť len ľudia. Nerobíme si ilúzie, že jedna Božena bude stačiť. Avšak vďaka zbierke sa nám darilo a darí o téme nebezpečenstva mín hovoriť a upozorňovať svet a vlády, že aj v tomto smere treba Ukrajine pomáhať,“ doplnila Zuzana Izsáková z iniciatívy Mier Ukrajine.Zbierku spustili 8. mája a verejnosť na ňu prispievala prostredníctvom platforiem www.darcekpreputina.eu a www.donio.sk. Získala si aj záštitu Ministerstva obrany SR. Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny. Božena 5 je slovenský efektívny odmínovací stroj. Slovenskí ženisti, s ktorými iniciatíva bola v kontakte, a ktorí slúžili na misiách OSN, potvrdili, že reálne zachraňuje životy.


Pomáhali si s ňou na mínových poliach i v zastavaných oblastiach. Zo 600 slovenských ženistov počas piatich rokov trvajúcich odmínovacích prác v bývalej Juhoslávii nikto nezahynul," doplnila iniciatíva.
Zdroj: SITA.sk - Na odmínovacie zariadenie Božena pre Ukrajinu sa podarilo vyzbierať 650-tisíc eur, vyrobená bude koncom roka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Únia bude diskutovať o rozšírení členských štátov, najmä o krajiny východnej Európy a západného Balkánu
<< predchádzajúci článok
Čo zapríčinilo haváriu na Aljaške, pri ktorej zahynul český miliardár? Správa o nehode odhalila viacero vecí