Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júna 2021

Na podporu zamestnanosti išlo podľa Hegera vyše sedem miliárd eur, odborárom sa však nepáčia zmeny v Zákonníku práce (video)Na podporu zamestnanosti na Slovensku vláda od začiatku pandémie k 4. júnu tohto roka poskytla 7,5 miliardy eur. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi odborov to ...Zdieľať
gettyimages 478525238 676x451 8.6.2021 (Webnoviny.sk) - Na podporu zamestnanosti na Slovensku vláda od začiatku pandémie k 4. júnu tohto roka poskytla 7,5 miliardy eur. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi odborov to na tlačovej besede uviedol predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho ide o bezprecedentnú pomoc. Len v tomto roku išlo podľa neho o sumu 2,5 miliardy eur.


Na samotnú podporu udržania zamestnanosti vláda podľa Hegera vynaložila takmer dve miliardy eur, na pandemické nemocenské dávky a sociálnu pomoc išlo viac ako 500 miliónov eur, viac ako 800 miliónov eur na vykrytie zvýšených výdavkov v zdravotníctve, na zabezpečenie likvidity firiem a bankové garancie išlo 1,7 miliardy eur a vyše 1,2 miliardy eur predstavovali transfery pre samosprávy.

Budú pravidelné stretnutia?


Premiér Eduard Heger chce nastaviť sociálny dialóg tak, aby sa jeho pracovné stretnutia s odborármi konali každý štvrťrok. „Sociálny dialóg je základom najlepších riešení a rozhodnutí pre ľudí," povedal.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Sociálny dialóg by podľa neho nemal byť nástrojom politického zápasu a nemal by sa zneužívať na politické ciele. Ako dodal, má záujem o dobrú spoluprácu a odborné diskusie so zástupcami zamestnancov.

Napadnú zmeny v Zákonníku práce


Podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Mariána Magdoška je škoda, že sa okrúhle stoly nekonali k schváleným zmenám v Zákonníku práce. „Mohlo to vyzerať oveľa lepšie, ak by boli vypočuté všetky naše argumenty," povedal. Avizoval, že odborári cez opozičných poslancov NR SR napadnú zmeny v Zákonníku práce na Ústavnom súde SR.

Odborári tiež vládu žiadajú, aby o poslaneckých legislatívnych návrhoch vždy rokovala aj tripartita. „V minulosti taká dohoda na tripartite bola, že aj poslanecké návrhy boli prerokovávané na tripartite," povedal. Stretnutie s premiérom považuje šéf KOZ za úvodné kolo. „Ak to bude pokračovať tak, ako povedal predseda vlády, tak v tom vidíme veľké pozitívum," dodal.

Konštruktívna debata


Predsedníčka Moderných odborov Volkswagen Jolana Julkeová zhodnotila debatu s predsedom vlády ako veľmi otvorenú a konštruktívnu. „Verím tomu, že aj do budúcnosti budeme môcť s premiérom otvoriť všetky témy, ktoré potrebujeme doriešiť," povedala. Ako príklad uviedla zmeny v Zákonníku práce, či problémy zamestnancov.

Prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Ľubica Černá ocenila to, že predseda vlády pozval na rokovanie viaceré odborové organizácie. „Nie sme navzájom konkurentmi, ale máme jeden spoločný cieľ, a to je obhajoba práv zamestnancov," dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Na podporu zamestnanosti išlo podľa Hegera vyše sedem miliárd eur, odborárom sa však nepáčia zmeny v Zákonníku práce (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lukašenko pritvrdzuje proti opozícii, protestujúcim v Bielorusku hrozí niekoľkoročné väzenie,
<< predchádzajúci článok
Návrh na odvolanie Mikulca podľa Hegera neprejde, minister vnútra má plnú podporu koalície

Na podporu zamestnanosti išlo podľa Hegera vyše sedem miliárd eur, odborárom sa však nepáčia zmeny v Zákonníku práce (video) - diskusné fórum čitateľov