Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2007

Na súde v Senici sa budú snažiť riešiť spory mediátoriPriblížiť verejnosti možnosť riešiť civilné spory mimosúdnou cestou za pomoci mediátorov je cieľom Týždňa mediácie na Okresnom súde v Senici, ktorý sa začne 19. novembra, informovala Jana ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Priblížiť verejnosti možnosť riešiť civilné spory mimosúdnou cestou za pomoci mediátorov je cieľom Týždňa mediácie na Okresnom súde v Senici, ktorý sa začne 19. novembra, informovala Jana Revayová z tlačového odboru rezortu spravodlivosti. Mediácia je vhodný spôsob ako predísť zdĺhavému súdnemu konaniu. Ministerstvo spravodlivosti chce i takto odbremeniť súdnu agendu v sporoch, v ktorých možno dosiahnuť zmier či kompromis účastníkov za pomoci mediátorov, zdôrazňuje sa v tlačovej správe. V budúcom roku by mal tento projekt pokračovať aj na ďalších súdoch.

Pilotný projekt prezentujúci mediáciu sa na Slovensku uskutočnil minulý rok na Okresnom súde Bratislava II, Okresnom súde Bratislava III, Okresnom súde Banská Bystrica, Okresnom súde Prešov a Okresnom súde Košice I. Akcia pozostávala z aktívnej spolupráce súdu, respektíve vybraných sudcov, ktorí v danom termíne mali vytýčené pojednávania v civilných konaniach. Prítomných účastníkov konaní na pojednávaniach poučili o možnosti mediácie, podali im stručné informácie a vo vhodných sporoch mediáciu odporučili. V danom čase bola na súde zabezpečená účasť mediátorov, ktorí boli so stranami takéhoto sporu okamžite pripravení začať mediáciu. Mediátori zároveň mali v priestoroch súdu príležitosť oboznamovať s mediáciou aj iné fyzické osoby, uvádza sa v tlačovej správe.

Mediácia je dobrovoľný, dôverný proces, v ktorom neutrálna osoba - mediátor, pomáha urovnať spor. Je to najbežnejšie praktizovaná a fungujúca forma mimosúdneho riešenia sporov nielen vo Veľkej Británii, ale aj v iných krajinách Európy, USA a Austrálie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico naďalej podporuje urýchlenie výstavby diaľnic
<< predchádzajúci článok
Poštár chcel zavraždiť manželku švédskeho premiéra