Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

24. júla 2020

Na svete poklesol počet žralokov, v niektorých koralových útesoch sú funkčne vyhynutéPočet žralokov na svete poklesol, pričom v niektorých koralových útesoch sú dokonca "funkčne vyhynuté". Tvrdí to nová štúdia v odbornom časopise Nature, v rámci ktorej sa vedci pri skúmaní so ...Zdieľať
zralok 676x451 24.7.2020  - Počet žralokov na svete poklesol, pričom v niektorých koralových útesoch sú dokonca "funkčne vyhynuté". Tvrdí to nová štúdia v odbornom časopise Nature, v rámci ktorej sa vedci pri skúmaní so sieťou podvodných kamier zamerali sa na útesy 58 rôznych krajín. Zistili pritom, že žraloky chýbajú a nezohrávajú takmer žiadnu rolu pri ovplyvňovaní rybích komunít až vo 20% z nich.

Úloha pri udržiavaní ekosystémuŽraloky zohrávajú kľúčovú rolu pri udržiavaní zdravého oceánskeho ekosystému. Zdravé populácie žralokov sú zase dôležité pre krajiny, ktorých ekonomika závisí na cestovnom ruchu. Ročne zomrie pre ich plutvy a mäso odhadom zhruba 100 miliónov jedincov.

Podľa odborníkov sú za úbytkom žralokov v útesoch rybolov a "deštruktívne a neudržateľné" rybárske techniky. Útesy, ktoré sa nachádzajú blízko obývaných oblastí v krajinách s nedostatočným riadením, sú podľa nich postihnuté najhoršie. Čo sa populácií útesových žralokov týka, najhoršie sú na tom krajiny ako Katar, Dominikánska republika, kontinentálna Kolumbia Srí Lanka a Guam.

Útesy 34 z 58 krajín mali polovičný počet žralokov, ako vedci očakávali. To je podľa nich znakom, že je strata žralokov v útesoch na celom svete pomerne bežná.

Úbytok sa dá zvrátiť


Naopak relatívne vysoký počet žralokov zaznamenali vedci vo Veľkej koralovej bariére pri Austrálii či pri Bahamách. Podľa vedcov sú tieto miesta "dobre spravované a so silným riadením" rybolovu žralokov alebo útočísk - oblastí, ktoré zakazujú komerčný rybolov.

Úbytok žralokov sa dá zvrátiť, tvrdia odborníci. Je však na to potrebné zavedenie pravidiel, u ktorých je pravdepodobné, že budú akceptované v rôznych spoločnostiach. Žralokom sa podľa vedcov dá pomôcť dvojako, a to riadením rybolovu a opatreniami, ako sú národné zákazy lovu a obchodovania so žralokmi.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na svete poklesol počet žralokov, v niektorých koralových útesoch sú funkčne vyhynuté © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kiahne mali už Vikingovia, cestovaním ich mohli rozšíriť aj do Európy
<< predchádzajúci článok
V Mexiku našli kamenné monumenty staré viac ako 1 500 rokov, narazili na nich dedinčania

Na svete poklesol počet žralokov, v niektorých koralových útesoch sú funkčne vyhynuté - diskusné fórum čitateľov