Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

04. apríla 2020

Na záchranu kožatiek veľkých zostáva desať rokov, inak najväčšie morské korytnačky vyhynúPopulácia kožatiek veľkých (Dermochelys coriacea) žijúcich vo východnej oblasti Tichého oceána môže do 60 rokov vymrieť. Podľa ochranárov z Fauna & Flora International (FFI) sa tomu dá predísť len tak, ...Zdieľať
gettyimages 461219629 676x489 4.4.2020 - Populácia kožatiek veľkých (Dermochelys coriacea) žijúcich vo východnej oblasti Tichého oceána môže do 60 rokov vymrieť. Podľa ochranárov z Fauna & Flora International (FFI) sa tomu dá predísť len tak, že do desiatich rokov kompetentní zavedú prísne opatrenia.

Nenahraditeľná populáciaV spomínanej oblasti si najväčšie morské korytnačky vyberajú na hniezdenie najmä Mexiko a Kostariku, no je ich možné nájsť aj v Paname a Nikarague. Za posledné tri generácie však nastal 90-percentný pokles počtu samíc schopných hniezdenia.

"Táto konkrétna populácia je nenahraditeľná, pretože pre túto časť oceánov je naozaj unikátna," uviedla predstaviteľka FFI Alison Gunn.

Existuje množstvo opatrení


"V súčasnosti existuje už množstvo ochranných opatrení, no potrebujeme zvýšiť spoluprácu na zavedených nariadeniach a zaistiť tak, že táto populácia nezmizne," dodala. Podľa ochranárov musia do desiatich rokov zaviesť najmä dve opatrenia.

Prvým z nich je zabrániť ročnému úbytku 200 až 260 korytnačiek, ktoré sa stávajú "vedľajšími obeťami" rybolovu a takisto je potrebná lepšia ochrana hniezd a zlepšenie inkubačných podmienok, vďaka čomu sa môže ročne narodiť o sedemtisíc až osemtisíc viac mláďat.

Svoju štúdiu publikovali v žurnále Scientific Reports.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na záchranu kožatiek veľkých zostáva desať rokov, inak najväčšie morské korytnačky vyhynú © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najväčší vodopád v Ekvádore zmizol, na rieke nad ním vznikol závrt a odklonil ju do podzemia
<< predchádzajúci článok
Robot zahral na violončele novú skladbu od oscarovej hudobníčky Hildur Gudnadóttir (video)

Na záchranu kožatiek veľkých zostáva desať rokov, inak najväčšie morské korytnačky vyhynú - diskusné fórum čitateľov