Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2020

Naď diskutoval s NATO aj výsledkoch celoplošného testovania na COVID-19 na SlovenskuPostoj Slovenskej republiky k otázke bezpečnosti krajín Severoatlantickej aliancie NATO je stabilný a nemenný. Slovensko sa chce ...Zdieľať
02 3 1 676x480 27.11.2020 (Webnoviny.sk) - Postoj Slovenskej republiky k otázke bezpečnosti krajín Severoatlantickej aliancie NATO je stabilný a nemenný. Slovensko sa chce spoločne podieľať na zvládnutí aktuálnych výziev, ktorým aliancia čelí.


Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý diskutoval online o súčasnom stave, cieľoch a úlohách ako aj aktuálnych bezpečnostných výzvach v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP). V súčanosti v nej pôsobí 152 slovenských vojakov.

Obranná stratégia SR sa pozmení


Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) plnia úlohy v rámci bojovej skupiny v Lotyšsku spolu s deviatimi krajinami NATO pod vedením Kanady. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Dôležitosť príspevku Slovenskej republiky do posilnenej predsunutej prítomnosti v Pobaltí je zakotvená nielen v programovom vyhlásení vlády SR, ale tiež v pripravovanej Obrannej stratégii SR,“ pripomenul minister. Šéf rezortu obrany aliančným partnerom priblížil aj nadobudnuté skúsenosti a úspechy OS SR počas operácie Spoločná zodpovednosť.

„Boj našich krajín proti spoločnému neviditeľnému nepriateľovi, vírusu COVID-19, je nepochybne jednou z najväčších výziev, ktorým naše spoločenstvo tento rok musí čeliť. Tejto neľahkej úlohy sa zhostili aj naše ozbrojené sily, ktoré zabezpečovali najväčšiu civilno-vojenskú operáciu na Slovensku po materiálnej, logistickej a tiež personálnej stránke,“ povedal Naď. Partnerov zároveň informoval o konkrétnych výsledkoch, ktoré prinieslo celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus.

Aktuálne bezpečnostné výzvy


Online diskusia bola zameraná aj na otázky riešenia aktuálnych bezpečnostných výziev vrátane schopnosti Aliancie efektívne reagovať na stále rastúci vplyv dezinformácií a hybridných hrozieb.

V tejto súvislosti diskutujúci ocenili úlohy a ciele Centra výnimočnosti pre strategickú komunikáciu v Rige, ktorého členom je od roku 2019 aj Slovensko.

Slovenskí vojaci budú plniť úlohy posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku až do konca mandátu schváleného Národnou radou SR. Po 15. decembri 2020, keď sa príspevok transformuje, budú príslušníci OS SR plniť úlohy v rámci účelového zoskupenia a spôsobilostí priamej a nepriamej palebnej podpory ako aj v tíme Vojenskej polície.


Zdroj: Webnoviny.sk - Naď diskutoval s NATO aj výsledkoch celoplošného testovania na COVID-19 na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladý opitý vodič „zaparkoval“ BMW do bytovky, spolujazdec neprežil (foto)
<< predchádzajúci článok
Enterprise Investors oznámil vyhlásenie ponuky cez verejnú súťaž na odkúpenie 100 % akcií spoločnosti PragmaGO

Naď diskutoval s NATO aj výsledkoch celoplošného testovania na COVID-19 na Slovensku - diskusné fórum čitateľov