Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

13. januára 2006

Nad olympiádou sedem mrakov obáv



Necelý mesiac od oficiálneho začiatku Hier XX. zimnej olympiády v talianskom Turíne okrem športových očakávaní kolujú aj organizačné rozpaky.



Zdieľať
Svetové médiá, a to aj spravodajské agentúry, sa pretekajú v pomenovaní nedostatkov, s ktorými možno úspešne, možno márne, v časovej tiesni bojujú talianski organizátori. Podľa rôznych zdrojov sa neduhy dajú kategorizovať do siedmich tém.

ROZPOČET - turínsky organizačný výbor zápasí s veľkými finančnými problémami. Pred rokom dieru v rozpočte čiastočne po nesplnených sponzorských príspevkoch zaplnili verejné dotácie. V priebehu uplynulého roka talianska vláda pozastavila prísun peňazí cez štátnu agentúru, čo bolo dôsledkom škrtov v jej celonárodnom rozpočte. Organizačný výbor sa práve mesiac pred začiatkom ZOH stretáva, aby odsúhlasil krízový rozpočet.
MARKETING - jeho zlyhanie súvisí so zredukovaným rozpočtom, ale aj s nesprávnym rozdelením kompetencií. Škrtli sa výdavky na reklamu a kuvici tvrdia, že v Taliansku o olympiáde vedia iba organizátori, funkcionári, tréneri a športovci, čiastočne ich rodinní príslušníci... Bilbordy sa najnovšie objavili v okolí Turína a Milána, ale mimo severného Talianska je publicita hier úbohá.
VSTUPENKY - ich rozpačitý predaj pre zmenu súvisí so zlou marketingovou stratégiou. Organizačný výbor plánuje predať 850 000 z celkového počtu niečo viac ako milióna vstupeniek. Doteraz sa síce predalo 585 000, ale od novembra je to nárast iba o 45 000. Okrem toho sa predali vstupenky na všetky najatraktívnejšie podujatia, a preto sú obavy, že predaj sa k plánovanému číslu nepriblíži.
DOPRAVA - Počas poslednej inšpekčnej cesty v novembri predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru organizátorov varovali, že môže dôjsť k chaosu. Nevedno totiž, ako si usporiadatelia predstavujú transporty úzkymi a točivými alpskými cestami na podujatia pomerne ďaleko od Turína. Hrozia zápchy pre zlé počasie, dopravný nápor a bezpečnostné kontroly.
INFRAŠTRUKTÚRA - hlavné olympijské športoviská sú dokončené. No vyzerá to tak, že ďalšie infraštrukturálne objekty, najmä priamo v meste, nebudú hotové ani do začiatku hier.
BEZPEČNOSŤ - organizátori nemôžu za úzke spojenectvo Talianska s Američanmi v ich invázii do Iraku. Ale obavy sú, najmä keď sa na webových stránkach čoraz viac objavujú vyhrážky islamských militantov sľubujúce bombové výbuchy. Taliansko navyše odmietlo ponuku Severoatlantickej aliancie (NATO) na pomoc pri zabezpečovaní mesta a jeho okolia. Vládny splnomocnenec Mario Pescante vyhlásil, že Taliansko má dostatok skúseností s bezpečnostnými opatreniami okolo pohrebu zosnulého bývalého pápeža Jána Pavla II. 
POLITIKA - olympijská pochodeň nepritiahla v Taliansku masy obdivovateľov, na druhej strane ľavicoví aktivisti urobili kampaň na bojkot Coca-Coly, oficiálneho sponzora hier. Počas štafety s olympijským ohňom po celom Apeninskom polostrove zorganizovali demonštrácie, ktoré sú „prísľubom“ ďalších už priamo počas hier. Problémy sú aj na regionálnej úrovni, najmä ich ako vždy vytvárajú ochranári. V uplynulých týždňoch došlo dokonca k násilnostiam medzi protestujúcimi a políciou. V Taliansku, krajine demonštrácií a nestabilných vlád, navyše vždy, za každého počasia, v každom čase hrozia štrajky, predovšetkým tie odborové. 

TASR


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Melbourne len traja naši
<< predchádzajúci článok
So zaťatými zubami