Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    Tenis

14. januára 2006

V Melbourne len traja našiDominik Hrbatý bude mať za súpera v 1. kole Australian Open v Melbourne kvalifikanta.Zdieľať
  Zverenec trénera Tibora Tótha je na úvodnom grandslamovom turnaji roka jediným slovenským singlovým zástupcom, okrem neho sa do hlavnej súťaže priamo dostali ešte dve ženy – Daniela Hantuchová a Martina Suchá. Šance má aj Jarmila Gajdošová, tá však musí zvládnuť finále kvalifikácie.
Hrbatému sa vlani v Melbourne Parku darilo – slovenská jednotka prehrala až vo štvrťfinále s neskorším víťazom Rusom Maratom Naša dvojka Karol Beck u protinožcov štartovať nebude. Zvolenský rodák už predtým odvolal svoju účasť na turnajoch v Adelaide a Aucklande a diváci ho neuvidia v akcii ani na úvodnom vrchole roka. Beck sa naposledy predstavil v turnajovom kolotoči v októbri na podujatí
v Petrohrade, kde utrpel zranenie ľavého kolena. Pre problémy s kolenom nenastúpil ani v decembrovom finálovom zápase Davisovho pohára proti Chorvátsku v SIBAMAC aréne bratislavského NTC. Pred a počas bojov o „šalátovú misu“ sa vynorili špekulácie, že príčinou Beckovej absencie môže byť pozitívny dopingový test zo semifinálového zápasu proti Argentíne. Správa však nebola zatiaľ potvrdená.
V pavúku ženskej dvojhry bude mať Slovensko v Melbourne dve zástupkyne. Daniela Hantuchová sa v 1. kole ako nasadená sedemnástka stretne s Japonkou Saori Obatovou, pôjde o prvý vzájomný duel oboch hráčok na okruhu WTA. Popradská rodáčka vlani postúpila na Australian Open do 3. kola, jej doterajším maximom je štvrťfinále z roku 2003. Martina Suchá si v 1. kole zmeria sily
v Izraelčankou Annou Smašnovovou, obe hráčky sa zatiaľ na ženskom okruhu spolu nestretli.
Svetová jednotka Švajčiar Roger Federer nastúpi v 1. kole proti Uzbekovi Denisovi Istominovi, ktorý štartuje s voľnou kartou. Federer vlani podľahol v strhujúcom semifinále Safinovi, ktorý pre zranenie kolena prvenstvo obhajovať nebude. Rodák
z Bazileja môže v semifinále naraziť na vlaňajšieho finalistu domáceho Lleytona Hewitta, ktorého  čaká v úvodnom kole Čech Vik. Druhý nasadený Američan Andy Roddick si skríži rakety s kvalifikantom.
V dvojhre žien obhajuje vlaňajšie prvenstvo Američanka Serena Williamsová, ktorá sa v prvom kole stretne s Číňankou Li Na. Najvyššie nasadená Američanka Lindsay Davenportová nastúpi proti Austrálčanke Casey Dellaquovej. Turnajová dvojka Belgičanka Kim Clijstersová, ktorá mala v uplynulých dňoch problémy s bedrovým kĺbom, si zmeria sily s Kórejčankou Cho Yoon-jeong. Náročná prekážka čaká na Švajčiarku Martinu Hingisovú, ktorá sa začiatkom roka vrátila do turnajového kolotoča. Košická rodáčka nastúpi proti tridsiatej nasadenej Ruske Vere Zvonarevovej.  

Australian Open
Termín: 16. -29. 1. 2006
Dejisko: Melbourne Park Melbourne, Austrália
Povrch: Rebound Ace (tvrdý)
Dotácia turnaja: 19 000 000 AUD (australský dolar)
Lanskí víťazi: Dvojhry - Marat Safin (Rus.), Serena Williamsová (USA), štvorhry - W. Black, Ullyet (Zimb.), Moliková, Kuzněcovová (Aust., Rus.), mix - Draper, Stosurová (Aust.).

 U Markušovcov ho čakali šúlance s makom

Rozhovor so slovenským tenistom Dominikom Hrbatým

Kedy ste prileteli do Melbourne?
- Vo štvtok po prehratej štvorhre.
Rozbeh do sezóny vám u protinožcov vyšiel, v Adelaide ste sa dostali do semifinále. Generálka na Australian Open v Aucklande bola menej úspešná, v prvom kole ste prehrali s Chilanom Massum.
- Kurty sú tam trochu iné, tu mi sedia viac. Navyše som v Aucklande nehral najlepšie, spravil som veľa vlastných chýb. Od návratu však trénujem
a vyzerá to celkom dobre, som spokojný, ako sa forma zlepšuje.
Chyby boli spôsobené súperom, či únavou z predošlého turnaja?
- Súper ako Massu mi sedí, ale nehral som dobre, prvý servis mi ne-šiel, dal som mu veľa šancí. Slabšie som sa pohyboval, pri niektorých loptách som bol neskoro. Možno, že to spôsobila únava z Adelaidu, alebo
z cesty, možno to, že som na Nový Zéland prišiel dosť neskoro, nemal som čas na prípravu. Na druhej strane som rád, že som sa dostal skôr do Austrálie, mám aspoň čas vyladiť údery a niečo natrénovať.
Žreb vám určil kvalifikanta, takže zatiaľ nepoznáte súpera. Je výhodou, že zrejme pôjde o slabšieho hráča, alebo nevýhododu, že už bude rozbehnutý?
- Kvalifikanti už budú vžití s podmienkami, ale na druhej strane ide o slabších hráčov. Má to aj svoje plusy aj mínusy, som spokojný so žrebom, boli tam aj oveľa nepríjemnejšie žreby.
Ste 12. nasadeným. Pamätáte si, že ste boli na grandslame tak vysoko?
- Možno, že som bol v Paríži približne okolo tohto miesta, no nepamätám si presne.
V Melbourne roky bývate v slovenskej rodine. Neporušili ste tento zvyk ani tohto roku?
- Nie, som u Markušovcov. Ja som tu veľmi rád, títo ľudia sú mi už veľmi blízki, mám tu domácu atmosféru. Dnes mi urobili špecialitu - šúlance s makom, pochutil som si na tom. Cítim sa tu, ako keď hrám turnaje alebo Davis Cup na Slovensku, mám domáckejšie prostredie.
Zrejme prichádzate domov iba večer, cez deň trénujete
v Melbourne Parku.
- Celý deň som na kurtoch, ráno odchádzame okolo deviatej, vraciame sa okolo šiestej večer.
Budete hrať v Melbourne aj štvorhru?
- Áno, s Mišom Mertiňákom.
Budete teda v daviscupovej atmosfére?
- Ťažko, tu je to úplne iné, aj keď sú tu všelijakí fanúšikovia, každý povzbudzuje toho svojho, no predsa je to len induviduálna súťaž.
Vnímate fakt, že do hlavnej súťaže sa dostala priamo len trojica zo Slovenska?
- U nás na Slovensku nie je veľa tenistov. Ženy sa dostali trochu do úzadia, my chlapci sme vždy boli aspoň traja, no Karol Kučera skončil a tým pádom sme ostali s Beckom. No ten teraz nehráva turnaje, takže som tu sám, respektíve s Mišom Mertiňákom, ktorý nastúpi vo štvorhre.
Klára Urbánová


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
„Giorgio Quattro“ musí spasiť Taliansko
<< predchádzajúci článok
Nad olympiádou sedem mrakov obáv