Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. septembra 2020

Najlepší liek na kašeľ a prechladnutie poznali už naši predkovia. Vedci skúmali účinky meduOdborníci na základe najnovšieho výskumu odporúčajú liečiť kašeľ a prechladnutie pomocou medu.Zdieľať
Najlepší liek na kašeľ a prechladnutie poznali už naši predkovia. Vedci skúmali účinky medu

Štúdiu uskutočnili odborníci na univerzite v britskom Oxforde, pričom podľa expertov med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa, nádchy či bolestí v krku. Vyzdvihujú navyše aj jeho cenu, dostupnosť a žiadne vedľajšie účinky.

Med ako alternatíva k antibiotikám

Lekári podľa vedcov z Oxfordu odporúčajú med ako alternatívu k antibiotikám, ktoré bývajú predpisované aj pri chorobách, na ktoré nezaberajú.

„Infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou predpisovania antibiotík. Keďže väčšina z nich je vírusového pôvodu, predpisované antibiotiká sú neúčinné a nevhodné,“ tvrdia podľa The Guardian autori štúdie, ktorú publikovali na stránkach BMJ Evidence Based Medicine.

Účinnejší než bežné lieky

Odborníci skúmali databázu údajov z relevantných výskumov sledujúcich med a prípravky, ktoré ho obsahovali ako prísadu – najmä antihistaminiká, expektoranciá, antitusiká a lieky proti bolesti. Vedci našli 14 relevantných klinických štúdií s dovedna 1761 účastníkmi všetkých vekových skupín.

Analýza výskumných údajov ukázala, že med je účinnejší ako bežné lieky, napríklad pri liečení kašľa. Dva výskumy zistili, že u osôb, ktoré užili med, trval kašeľ o jeden až dva dni kratšie. Vedci však dodali, že na vyvodenie presnejších záverov bude stále potrebné uskutočniť ďalšie štúdie.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Med kupujte od spoľahlivého včelára z regiónu, radí odborníčka (17. 9. 2017)nasledujúci článok >>
Egypt otvoril staroveké pamiatky, ktoré boli pre koronavírus od marca zatvorené
<< predchádzajúci článok
NAJIKONICKEJŠÍ TELEFÓN OSLAVUJE: Nokia 3310 má 20 rokov

Najlepší liek na kašeľ a prechladnutie poznali už naši predkovia. Vedci skúmali účinky medu - diskusné fórum čitateľov