Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2006

Najmenej 40 zranených počas demonštrácií v Budapešti



Počas pondelkových protivládnych pouličných výtržností v Budapešti, ktoré sprevádzali oslavy 50. výročia protisovietskeho povstania, sa protestujúcim ľuďom na chvíľu podarilo zmocniť ...



Zdieľať

BUDAPEŠŤ 23. októbra (WEBNOVINY) - Počas pondelkových protivládnych pouličných výtržností v Budapešti, ktoré sprevádzali oslavy 50. výročia protisovietskeho povstania, sa protestujúcim ľuďom na chvíľu podarilo zmocniť sovietskeho tanku T-34. Podarilo sa im ho naštartovať a pohnúť sa ním na vzdialenosť asi 100 metrov smerom ku kordónu poriadkovej polície pri Deákovom námestí v centre mesta. Tank bol v Budapešti ako historický exponát pripomínajúci obdobie protikomunistického povstania z roku 1956. Policajti použili slzný plyn, aby sa mohli k tanku priblížiť a dostať ho pod kontrolu, uviedol fotograf tlačovej agentúry AFP, ktorý bol na mieste udalosti.

Najmenej 40 ľudí utrpelo zranenia počas pondelkových demonštrácii v Budapešti proti socialistickej vláde maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya. Polícia proti protestujúcim z radov krajnej pravice použila streľbu gumovými projektilmi, slzný plyn a vodné delá. K nepokojom došlo v deň, keď krajina oslavuje 50. výročie ľudového protisovietskeho povstania. V uliciach demonštrovali tisíce ľudí. Jedna skupina sa snažila dostať k parlamentu, v ktorom si povstanie z roku 1956 pripomínali maďarskí a zahraniční predstavitelia.

Situácia sa vyhrotila natoľko, že v noci museli zvolať bezpečnostnú radu štátu.

Hlavná opozičná pravicová strana Fidesz, ktorá sa snaží terajšieho maďarského premiéra prirovnať k bývalým sovietskym utláčateľom, bojkotovala oficiálne oslavy zorganizované socialistickou vládou. Tento bojkot v kombinácii s búrlivými demonštráciami pokazil snahu ukázať národnú jednotu pol storočia po potlačenom povstaní, po ktorom krajina zostala satelitom Moskvy až do pádu železnej opony v roku 1989. Časť protestujúcich ľudí, ktorí sa v Budapešti dostali do konfliktu s políciou, patrili k stúpencom strany Fidesz, ktorí sú v uliciach už týždne s požiadavkou na odstúpenie premiéra Gyurcsánya. Ostatní demonštranti boli krajní extrémisti protestujúci proti Gyurcsányovi, ktorý sa priznal, že voličom pred aprílovými voľbami klamal o stave hospodárstva, aby voľby vyhral.

Politici zhromaždení vo vyzdobenej budove parlamentu načúvali prejavom o dedičstve povstania z roku 1956 len niekoľko desiatok metrov od bojov medzi poriadkovou políciou a demonštrantami. "Reformy nie sú nikdy ľahké, ale úspechy Maďarska za posledných 16 rokov sú značné," povedal predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Predseda EK patril k skupine 19 európskych prezidentov, niekoľkých premiérov, nórskeho kráľa a šéfa NATO, ktorí prišli do Maďarska na oslavy. "Ľud Maďarska teraz má na dosah veľkú príležitosť," povedal Barroso. Dodal, že ak ciele zjednotia ľud, krajina bude schopná zožať všetky výhody, ktoré ponúka členstvo v Európskej únii. Krajina do EÚ vstúpila v roku 2004.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vandali zdevastovali židovský cintorín v Žamberku
<< predchádzajúci článok
Spor o agrodotácie má rozhodnúť Brusel