Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2006

Spor o agrodotácie má rozhodnúť BruselSmer-SD sa rozhodol presunúť spor s SMK o agrodotácie na Európsku komisiu (EK). Predsedníctvo strany Smer-SD na večernom rokovaní o kauze agrodotácií pre firmu štátneho tajomníka Mariána ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Smer-SD sa rozhodol presunúť spor s SMK o agrodotácie na Európsku komisiu (EK). Predsedníctvo strany Smer-SD na večernom rokovaní o kauze agrodotácií pre firmu štátneho tajomníka Mariána Záhumenského rozhodlo, že jej nominant si vezme od utorka neplatené voľno, až kým komisárka pre poľnohospodárstvo neodpovie, či jeho firma mala nárok na podporu pestovania tabaku. Kým nepríde odpoveď z Bruselu, nebude štát platiť farmárom žiadne dotácie.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorý Záhumenského obvinil z účelovej zmeny pravidiel pre agrodotácie tak, aby vyhovovali jeho firme tvrdí, že spor nie je o to, či mal niekedy právo na podporu, ale či mal právo zmeniť pravidlá po uzávierke žiadostí od farmárov. Pre agentúru SITA konštatoval, že v takom prípade by odpoveď určite bola "nie". Obáva sa, že potom, ako Smer kauzu prekrútil, nedostanú farmári tento rok dotácie vôbec a budú musieť platiť úroky navyše.

"Toto rozhodnutie (z Európskej komisie) sa ťažko dá očakávať pred koncom decembra, takže farmári v tomto roku dotácie nedostanú," povedal Simon o postupe Smeru. Farmári si podľa neho zobrali úvery za 8,5 mld. Sk, ktoré potom splácajú z agrodotácií. Tie im v decembri platí štát a štátu následne Európska únia. Záhumenského chamtivosť podľa Simona ohrozuje farmárov aj štátny rozpočet.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najmenej 40 zranených počas demonštrácií v Budapešti
<< predchádzajúci článok
Rodiny obetí rukojemníckej drámy chcú žalovať úrady

Spor o agrodotácie má rozhodnúť Brusel - diskusné fórum čitateľov