Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

04. apríla 2021

Najmenšia ZOO na Slovensku odložila pre pandémiu otvorenie sezóny, návštevníci sa môžu tešiť na nové zvieratáZoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi musela pre pandémiu ochorenia COVID-19 aj tento rok odložiť otvorenie ...Zdieľať
12957423_977175512358810_5091411249736537460_o 676x451 4.4.2021  - Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi musela pre pandémiu ochorenia COVID-19 aj tento rok odložiť otvorenie sezóny. Pôvodne sa mala začať 1. apríla. Podľa nového riaditeľa zoo Karla Dzurika však zrejme otvoria až koncom apríla či v máji. Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, na návštevníkov budú čakať aj nové zvieratá.

Návštevnosť bola dobráPôjde o párik servalov stepných, teda mačkovitú šelmu podobnú rysovi. V pavilóne aquaterra pribudne zase korytnačka - kajmanka dravá. Z bratislavskej zoo tiež plánujú doviesť kengury červené, ktoré už v Spišskej Novej Vsi v minulosti chovali.

Minulý rok zažila zoologická záhrada podobnú situáciu. Pre pandémiu otvorili sezónu 6. mája, z rovnakého dôvodu ju museli oproti pôvodným plánom ukončiť o týždeň skôr. Aj napriek tomu však bola podľa riaditeľa návštevnosť dobrá. Do zoo prišlo viac ako 116-tisíc návštevníkov, čo je približne o 5-tisíc menej ako v roku 2019. „Máj a jún bol slabší, keďže odpadli školské výlety. Júl, august a september však boli najsilnejšie mesiace v tridsaťročnej histórii zoo,“ uviedol Dzurik.

Najprv fungovala ako záchranná stanica


Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku, vznikla 12. mája 1989. Vo svojich začiatkoch fungovala ako záchranná stanica pre hendikepovaných operencov z Tatranského národného parku a Slovenského raja. Prvými zvieratami, ktoré sa v zooparku nachádzali, boli labute, kačky, srnky a kozy. Do decembra 1999 bola zoo pod riadením oddelenia kultúry, vzdelávania, športu a mládeže mesta Spišská Nová Ves, potom sa stala mestskou príspevkovou organizáciou.

Dnes je zoologická záhrada medzinárodne rešpektovanou inštitúciou, je členom Únie českých a slovenských zoologických záhrad, Euroázijskej regionálnej asociácie zoologických záhrad a akvárií a tiež Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš. Ku koncu minulého roka bolo v zoologickej záhrade 579 zvierat zo 127 druhov. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v takzvanej Červenej knihe ohrozených zvierat - orangutan bornejský či tiger ussurijský.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Najmenšia ZOO na Slovensku odložila pre pandémiu otvorenie sezóny, návštevníci sa môžu tešiť na nové zvieratá © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Česká polícia ukončila nelegálnu párty v centre Prahy
<< predchádzajúci článok
Video: Karmen Pál-Baláž predstavila videoklip k piesni Nie je to len mnou

Najmenšia ZOO na Slovensku odložila pre pandémiu otvorenie sezóny, návštevníci sa môžu tešiť na nové zvieratá - diskusné fórum čitateľov