Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. mája 2019

Najstarší spolok slovenských žien Živena oslavuje 150. výročie vznikuMagda Vášáryová, predsedníčka Živeny, archívna snímka.Zdieľať
Magda Vášáryová, predsedníčka Živeny, archívna snímka. Foto: TASR Milan Kapusta
Banská Bystrica 12. mája (TASR) - Živena, najstarší spolok slovenských žien, oslavuje v tomto roku 150. výročie svojho vzniku. Banskobystrický miestny odbor (MO) si pripomenie toto jubileum 15. mája v priestoroch historickej radnice a tiež na Námestí SNP. Ako TASR informovala predsedníčka MO Živena Janka Slaná, ženy pozývajú na oslavu širokú verejnosť.


"Program osláv otvoríme v Cikkerovej sieni radnice o 10.00 h slávnostnou konferenciou. Medzi hosťami nebude chýbať primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter a predsedníčka Živeny Magda Vášáryová. Vzácnym hosťom podujatia bude 95-ročná Gizela Kamešová, ktorá je členkou Živeny už viac ako 70 rokov. Teší sa na stretnutie a rada si zaspomína na roky prežité so Živenou," priblížila Slaná s tým, že súčasťou slávnosti bude kultúrny program.

Vo foyeri radnice sa v ten deň uskutoční vernisáž výtvarných prác členiek banskobystrickej Živeny a výtvarníčok Ateliéru 3G, ktorá potrvá do konca mája. Vyvrcholením osláv bude literárno-hudobný program na Námestí SNP.

"Budeme prechádzať 150 rokmi aj v dobových kostýmoch, vypočujeme si rozprávanie najstaršej členky Živeny, pripravené sú darčeky pre každého a občerstvenie počas celého dňa," dodala Slaná.

Živena vznikla 4. augusta 1869. Pri jej zrode stáli najmä muži, ktorí prostredníctvom novín vyzvali ženy a zorganizovali zhromaždenie v niekdajšom Turčianskom svätom Martine. Cieľom bolo vzdelávať slovenské ženy vo financiách, varení, výchove detí a v kultúre. V krátkom čase oslovili stovky žien. V roku 1955 Živenu násilne rozpustili. Začiatkom roka 1990 bola opäť zaregistrovaná vďaka spisovateľke Hane Zelinovej, etnografke Ľube Pavlovičovej-Bakovej, libretistke Jele Krčméry–Vrteľovej, ekonómke Zore Breierovej a ďalším významným ženám, ktoré odkaz Živeny ani po desaťročia neopustili a nadchli preň i mladšie ženy.

Živena má v súčasnosti okolo tisíc členiek na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Keď nefunguje mobilná sieť, telefonovať ide cez wifi, radí IT odborník
<< predchádzajúci článok
Herečka Alyssa Milano vyzvala na sexuálny štrajk, nápad kritizujú konzervatívci aj liberáli

Najstarší spolok slovenských žien Živena oslavuje 150. výročie vzniku - diskusné fórum čitateľov