Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. januára 2012

Najvyšší španielsky súd sa odmietol vzdať Garzónovho prípaduŠpanielsky najvyšší súd sa v utorok odmietol vzdať prípadu prominentného španielskeho sudcu Baltasara Garzóna, ktorý je obvinený zo zneužitia právomocí v súvislosti so snahou vyšetriť zločiny ...Zdieľať
garzon MADRID 31. januára (WEBNOVINY) - Španielsky najvyšší súd sa v utorok odmietol vzdať prípadu prominentného španielskeho sudcu Baltasara Garzóna, ktorý je obvinený zo zneužitia právomocí v súvislosti so snahou vyšetriť zločiny spáchané počas režimu generála Francisca Franca.


Prokuratúra aj obhajoba žiadali súd, aby upustil od prípadu. Ten však uviedol, že ich argumenty nie sú dostatočné na to, aby mohlo byť vyšetrovanie zrušené. Sám Garzón má vypovedať neskôr počas dňa.

Svoju moc mal sudca zneužiť nariadením vyšetrovania prípadov 114-tisíc nezvestných osôb, ktoré zmizli v rokoch 1936 až 1975. Prejednávať mal aj zločiny, na ktoré sa vzťahuje amnestia z roku 1977.

Na amnestii sa s bývalými predstaviteľmi autokratického režimu dohodla vtedajšia vláda v snahe urobiť "hrubú čiaru za minulosťou" a sústrediť sa na budovanie demokracie.

Garzón, ktorý sa preslávil najmä procesom s bývalým čilským diktátorom Augustom Pinochetom, obvinenia odmieta, keďže amnestie sa v súlade s medzinárodným právom nevzťahujú na zločiny proti ľudskosti. V nedeľu pochodovali naprieč Španielskom tisíce ľudí, aby mu vyjadrili svoju podporu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Standard & Poor's hrozí znížením ratingov krajín G20
<< predchádzajúci článok
Lavrov nepovedal, čo o Kurilách povedal, tvrdí ruský zdroj

Najvyšší španielsky súd sa odmietol vzdať Garzónovho prípadu - diskusné fórum čitateľov