Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2021

Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzeniaTrest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú, známu z kauzy vraždy novinára Jána ...Zdieľať
img_9940_copy min 676x498 13.10.2021  - Trest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú, známu z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, je právoplatný.


Rozhodol o tom v stredu Najvyšší súd SR, keď zamietol jej odvolanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Zamietnuté odvolanie prokurátora


Rovnaké tresty, ktoré ešte v decembri 2020 v tejto veci uložil Špecializovaný trestný súd, sú právoplatné aj v prípade Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára.

Najvyšší súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý pre trojicu požadoval tresty 25 rokov väzenia. Stredajšie rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možné proti nemu podať riadny opravný prostriedok.

Okamžitý výkon trestu


V prípade Ostružlíka a Mosnára, ktorí sa stredajšieho verejného zasadnutia zúčastnili, nariadil najvyšší súd okamžitý výkon trestu. Zsuzsová, ktorá požiadala o konanie v neprítomnosti, je momentálne vo väzbe v kauze prípravy vrážd prokurátorov, v ktorej jej Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v utorok 12. októbra potvrdil väzobné stíhanie aj po podaní obžaloby.

Keďže podala sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten podľa predsedníčky senátu Jany Serbovej rozhodne o jej prepustení z väzby a zároveň o výkone trestu v tomto prípade.

Argumenty obžalovaných


Obžalovaní vo svojich odvolaniach proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu argumentovali napríklad nedôveryhodnosťou niektorých svedkov vrátane Zoltána Andruskóa.

Taktiež tvrdili, že skutok z júla 2010 nesúvisí s rivalitou zavraždeného, ktorý bol v tom čase hlavným kontrolórom Hurbanova a Romana Ostružlíka, ale s inými politickými aktivitami Basternáka, napríklad v rámci strany SMK. Podľa NS SR bol však verdikt prvostupňového súdu zákonný a správny.

Mosnár vybral aj miesto činu


Podľa rozsudku ŠTS si Roman Ostružlík pre predchádzajúce spory objednal vraždu bývalého primátora Hurbanova z rokov 2002 až 2006 Basternáka u Aleny Zsuzsovej, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi Mosnárovi.

Ten vraždu zorganizoval spolu so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Mosnár mu zabezpečil zbraň a vybral aj miesto činu.
 

Vražda exprimátora Hurbanova


Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil. Alena Zsuzsová v minulosti robila Ostružlíkovi politickú kampaň na post primátora Hurbanova. Vladimír Mosnár bol bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Alena Zsuzsová zostáva vo väzbe do novembra, najvyšší súd zamietol jej sťažnosť (25. 3. 2021)nasledujúci článok >>
Fico má Sulíka plné zuby, spochybňuje jeho príčetnosť a žiada jeho hlavu
<< predchádzajúci článok
Ide o vymyslený príbeh a bol by bol blázon, ak by odstúpil z funkcie, bráni Fico obvineného Kažimíra

Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzenia - diskusné fórum čitateľov