Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. novembra 2019

Najvyšší súd v Rusku odmietol uznať právo občanov na referendum



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Moskva 13. novembra (TASR) - Ruský najvyšší súd zamietol v stredu odvolanie skupiny obyvateľov Archangeľskej oblasti na severe krajiny, ktorí sa domáhali usporiadania regionálneho referenda o výstavbe skládky odpadov v blízkosti tamojšej železničnej stanice. Informoval o tom spravodajský portál Novaja gazeta.


Aktivisti chceli dosiahnuť, aby úrady delegovali na obyvateľov regiónu právomoc rozhodovať o dovoze odpadu z iných oblastí Ruska. Toto delegovanie právomocí malo mať formu regionálneho referenda.

Novaja gazeta dodala, že ruský najvyšší súd túto požiadavku odmietol už dvakrát. Aktivisti preto v tomto najnovšom podaní žiadali, aby sa konalo regionálne referendum o nutnosti spomínaného referenda. Súd však aj túto ich žiadosť v stredu zamietol.

Odporcovia výstavby obrej skládky odpadov v Šijese chceli týmto svojím podaním na najvyšší súd napadnúť zmluvu o dovoze odpadu z Moskvy, ktorú uzavreli vlády Archangeľskej oblasti a Moskvy.

V blízkosti železničnej stanice Šijes, ktorá leží na hraniciach Archangeľskej oblasti a Komijskej republiky, sa stavia najväčšia skládka odpadov v Európe. Plány na jej výstavbu vyvolali v Rusku najväčšie ekologické protesty od 90. rokov minulého storočia.

Z právneho hľadiska sa objekt s názvom Ekotechnopark nachádza na pozemkoch lesného fondu Ruska. Ide o lesy takmer nedotknuté ľudskou činnosťou.

Proti výstavbe skládky odpadu z Moskvy sa postavili stovky ľudí - medzi nimi sú environmentálni aktivisti, dôchodcovia, podnikatelia, učitelia, novinári, hasiči, poslanci obecných zastupiteľstiev a dokonca aj zamestnanci plynárenského koncernu Gazprom. Tí sa starajú o údržbu vetvy plynovodu prechádzajúcej celým regiónom, pričom v samotných obciach plyn - paradoxne - zavedený nie je, napísala Novaja gazeta.

Ich protesty sa snažia prekaziť nielen miestne úrady a polícia, ale začiatkom októbra proti nim poslali aj ruskú Národnú gardu, ktorá vtedy obkľúčila železničnú stanicu v Šijese a zablokovala aj cesty do najbližšej obce Urdoma.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér cíti ľútosť k obetiam havárie, reakcie ďalších politikov
<< predchádzajúci článok
REKTORI: V SR treba zlepšiť podmienky vzdelávania na univerzitách