Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. januára 2021

Najvyššiemu súdu môžu ostať sudcovia a nebude ich môcť zaplatiť, myslí si podpredsedníčka MoravčíkováV súvislosti so vznikom Najvyššieho správneho súdu SR sa môže stať, žeZdieľať
gettyimages 465058285 676x451 27.1.2021 (Webnoviny.sk) - V súvislosti so vznikom Najvyššieho správneho súdu SR sa môže stať, že Najvyššiemu súdu SR (NS SR) odoberú finančné prostriedky pre správne kolégium, no tamojší sudcovia mu ostanú. V tlačovej správe to konštatuje podpredsedníčka NS SR Andrea Moravčíková.


Podľa nej totiž sudcovia správneho kolégia automaticky neprejdú na nový súd, ako sa predpokladalo, ale budú musieť absolvovať výberové konanie. Nový súd pritom podľa Moravčíkovej počíta s kapacitou pre 30 sudcov a prostriedky pre nich majú byť prevedené z NS SR.

V konečnom dôsledku sa môže stať, že najvyššiemu súdu sa vezmú prostriedky na 30 sudcov a zároveň najvyššiemu súdu zostanú sudcovia o počte možno 20 sudcov, ktorí sú špecialisti vysoko zameraní na správne právo,“ povedala Moravčíková. NS SR bude potom podľa nej zo zákona povinný nájsť pre týchto sudcov uplatnenie v iných agendách.

Nefunguje úradnícky model


Podpredsedníčka NS SR v tejto súvislosti upozorňuje, že v súdnictve vo vzťahu k sudcom nefunguje úradnícky model a nedá sa tak urobiť reorganizácia znížením počtu sudcov tak, aby zodpovedal ich počet prostriedkom prideleným exekutívou.

Ak sa sudca raz sudcom stane, je v zásade za ideálnych podmienok sudcom stále,“ upozornila Moravčíková. Ak teda NS SR bude musieť poskytnúť sudcom správneho kolégia miesta na civilnom či obchodnom kolégiu, nebude môcť podľa Moravčíkovej tieto miesta obsadiť kvalitnými dlhoročnými odborníkmi z nižších súdov.

Prostriedky na mzdy


Okrem toho, že nám civilné, obchodné a možno trestné kolégium obsadia sudcovia dokonale špecializovaní na agendu, ktorá patrí inej inštitúcii, nebudeme mať dokonca prostriedky ani na ich mzdy,“ skonštatovala podpredsedníčka NS SR.

Dodala, že najvyšší správny súd bude, naopak, disponovať prostriedkami na 30 sudcov, pričom je reálne možné, že týchto sudcov nebude vedieť doplniť, respektíve obsadiť na plánované miesta.

Nový súd, zaoberajúci sa agendou správneho práva, by podľa zámeru rezortu spravodlivosti mal byť plne funkčný v druhej polovici tohto roku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyššiemu súdu môžu ostať sudcovia a nebude ich môcť zaplatiť, myslí si podpredsedníčka Moravčíková © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného
<< predchádzajúci článok
Úniu miest Slovenska výsledky rokovania krízového štábu sklamali, situácia je nejasná

Najvyššiemu súdu môžu ostať sudcovia a nebude ich môcť zaplatiť, myslí si podpredsedníčka Moravčíková - diskusné fórum čitateľov