Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

20. mája 2020

Národná ZOO Bojnice má nový prírastok, v rámci záchranného programu získala vzácneho kopytníkaNárodná zoologická záhrada Bojnice získala samca vzácneho kopytníka takina zlatého. Agentúru SITA o tom informoval Jaroslav Slašťan, hovorca ZOO Bojnice. Dvojročného samca Aiguo previezli do Bojníc z ...Zdieľať
golden retriever takin 4448592_1920 676x433 20.5.2020 - Národná zoologická záhrada Bojnice získala samca vzácneho kopytníka takina zlatého. Agentúru SITA o tom informoval Jaroslav Slašťan, hovorca ZOO Bojnice. Dvojročného samca Aiguo previezli do Bojníc z nemeckej ZOO Drážďany.

Záchranný programTransport bol súčasťou záchranného programu a koordinovaného chovu, do ktorého je zapojených 11 zoologických záhrad na svete.

Pred prijatím Aiguoa bojnická ZOO transportovala 10 ročného samca Fošana, ktorého chovala od roku 2011, do nemeckej ZOO Halle. V Halle bude Fošan zaradený do chovu a zabezpečenia potomstva.

Takiny pochádzajú z Ázie


Takiny pochádzajú z oblastí východne od Himalájí. Žijú v Bhutáne, Číne, juhovýchodnom Tibete, severovýchodnej Indii a severnom Mjanmarsku.

Donedávna chovali tieto zvieratá len zoologické záhrady v Číne, aktuálne chová takiny sedem zoologických záhrad v Európe, vrátane ZOO Bojnice.

Takin zlatý žije v nadmorských výškach od 1 300 do 2 800 metrov, obvykle v malých stádach do 20 jedincov.

Ohrozený druh


Živia rastlinami, trávami, listami drevín a kôrou stromov. Dorastajú do výšky 140 centimetrov, ich hmotnosť môže dosiahnuť 350 kilogramov.

Pohlavnú dospelosť dosahujú vo veku okolo 5 rokov a priemerne sa dožívajú 20 rokov.

Hoci celková veľkosť populácie poddruhu takina zlatého bola v roku 1990 odhadnutá na 21 200 jedincov, neskoršie sčítanie v roku 2001 odhadlo veľkosť ich populácie ako oveľa menšiu, v rozmedzí od 4 418 do 5 720 jedincov.

Ohrozuje ho najmä ľudská činnosť ako odlesňovanie, poľovníctvo či rušenie a fragmentácia biotopov.

V Číne sú všetky poddruhy chránené a zaradené do kategórie vnútroštátneho zákona o divokej zveri, hoci malý počet takinov sa každoročne uloví v poplatkových odlovoch.

Od roku 2003 bolo postupne v Číne zriadených na ochranu tohto druhu štrnásť prírodných rezervácií, ktoré majú spolu rozlohu asi 3 250 štvorcových kilometrov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Národná ZOO Bojnice má nový prírastok, v rámci záchranného programu získala vzácneho kopytníka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Videokomunikácia sa teší obľube, ľudia by pri jej používaní mali byť opatrní
<< predchádzajúci článok
Dnes je medzinárodný deň včiel

Národná ZOO Bojnice má nový prírastok, v rámci záchranného programu získala vzácneho kopytníka - diskusné fórum čitateľov