Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2017

Národný deň na Expo 2017: SR sa predstavila energiou a príležitosťamiNa archívnej snímke štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz.Zdieľať
Na archívnej snímke štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 18. júla (TASR) - Slovensko sa dnes v Národný deň na Expo 2017 v Astane predstavilo energiou a príležitosťami. Informoval o tom Juraj Rybanský z odboru komunikácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR.


"Pod mottom 'Energia – Good Idea Slovakia' sa dnes predstavila naša krajina počas Národného dňa Slovenskej republiky na svetovej výstave Expo 2017 Astana. V metropole Kazachstanu sa Slovensko prezentovalo ako prameň nápadov v oblasti energie budúcnosti, miesto s priaznivým prostredím na podnikanie a bohatstvom histórie, kultúrnych tradícií a prírodných krás. Súčasťou programu, ktorý absolvuje naša delegácia pod vedením štátneho tajomníka MH SR Vojtecha Ferencza, sú aj bilaterálne stretnutia a obchodné fórum za účasti slovenských aj kazašských podnikateľov," spresnil Rybanský.V príhovore po vyvesení štátnych vlajok pri slávnostnom otvorení Národného dňa Slovenskej republiky vedúci slovenskej delegácie, Vojtech Ferencz, vyzdvihol podľa Rybanského význam účasti na tomto podujatí svetového významu aj z pohľadu príležitosti upevnenia a rozšírenia dvojstranných vzťahov medzi Slovenskom a Kazachstanom.

"Slovenská republika ponúka priaznivú investičnú a podnikateľskú klímu na realizáciu rôznych projektov, stabilný politický, ekonomický a daňový systém medzi štátmi Európskej únie," povedal Ferencz. Myšlienku zintenzívnenia ekonomických vzťahov oboch štátov podporil aj prvý námestník ministra pre energetiku Kazachstanu Bachytžan Džaksalijev. Stavať podľa neho môžeme na spolupráci viacerých univerzít aj na činnosti medzivládnej komisie.

V kontexte 'leitmotívu' svetovej výstavy Ferencz podľa Rybanského pripomenul, že Slovensko venuje veľkú pozornosť obnoviteľným zdrojom energie (OZE), ktorým prisudzuje významnú úlohu pri ochrane životného prostredia a prírodných zdrojov. Ilustroval to práve charakterom nášho pavilónu, ktorý v tomto duchu predstavuje dosiahnuté výsledky SR v zmysle hesla "Energia – Good Idea Slovakia".
"Aj keď sme malá krajina, predstavujeme vynikajúce nápady v oblasti energie budúcnosti," dodal Ferencz a poukázal na hlavné exponáty slovenského pavilónu – Ecocapsule, energeticky sebestačný inteligentný mikrodom, ktorý prezentuje udržateľnú inteligentnú domácnosť, poháňanú výhradne slnečnou a veternou energiou, a Chargebrellu, prenosný dáždnik s napájacím zdrojom pre nabitie elektroniky.

Po štátnych hymnách slovenskej a hostiteľskej krajiny, vyvesení slovenskej vlajky a príhovoroch vedúcich delegácií Kazachstanu a Slovenska na Národnej scéne výstaviska sa hosťom predstavil slovenský folklórny súbor Lúčnica a nasledovala prehliadka expozícií oboch krajín. "Slovenský pavilón aj napriek menšej veľkosti patrí k najviac navštevovaným," konštatovala generálna komisárka slovenskej expozície na Medzinárodnej výstave Expo 2017 Astana Patrícia Žáčiková.

V slovenskom pavilóne sa počas Národného dňa na osobitných prezentáciách predstavili spoločnosti Farm Trade, Ecocapsule, Chargebrella a súčasťou programu bola aj prezentácia cestovného ruchu a turizmu SR.

V stredu (19.7.) bude podľa Rybanského program našej delegácie v Astane pokračovať obchodným fórom za účasti delegácií podnikateľov zo Slovenska a Kazachstanu, očakáva sa podpis Memoranda o porozumení medzi Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Kazachstanom a viaceré bilaterálne rokovania predstaviteľov oboch krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Arriva spustí v Nitre koncom júla službu zdieľania bicyklov
<< predchádzajúci článok
Agrorezort: Farmári zväčša nevytvorili efektívne odbytové organizácie

Národný deň na Expo 2017: SR sa predstavila energiou a príležitosťami - diskusné fórum čitateľov