Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2017

Agrorezort: Farmári zväčša nevytvorili efektívne odbytové organizáciePoľnohospodári v SR vo väčšine prípadov nedokázali vytvoriť efektívne odbytové organizácie, ktoré by boli schopné zabezpečiť pre spracovateľov suroviny v dostatočnom ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. júla (TASR) - Poľnohospodári v SR vo väčšine prípadov nedokázali vytvoriť efektívne odbytové organizácie, ktoré by boli schopné zabezpečiť pre spracovateľov suroviny v dostatočnom množstve, kvalite a so stabilnou celoročnou dodávkou. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v tzv. zelenej správe za rok 2016.


"Len málo podnikov vytvorilo fungujúce odbytové združenia, ako je to v zemiakárstve, ovocinárstve, ale menej v sektore výroby mlieka a bravčového mäsa," priblížil ďalej agrorezort v správe za minulý rok.

Tržby za predaj vlastných poľnohospodárskych výrobkov dosiahli podľa MPRV v roku 2016 úroveň 1,593 miliardy eur, z toho za predaj rastlinných výrobkov 927,2 milióna eur a predaj živočíšnych výrobkov 665,6 milióna eur. "Medziročne vzrástli tržby o 4 %, čo súviselo najmä s rýchlejším nárastom tržieb za rastlinné výrobky (5,6 %) ako živočíšne výrobky (1,9 %). Trend nárastu tržieb rastlinných výrobkov je medziročne kontinuálne dlhodobý, kým u tržieb živočíšnych výrobkov sa striedajú roky tendencie nárastu a poklesu," upozornilo agroministerstvo.

Poľnohospodárstvo SR dosiahlo podľa správy MPRV v roku 2016 kladný výsledok hospodárenia - zisk pred zdanením vo výške 50,4 milióna eur. V roku 2015 poľnohospodársky sektor zaznamenal výsledok hospodárenia vo výške 36,8 milióna eur.

Výnosy poľnohospodárskeho sektora podľa MPRV v minulom roku dosiahli výšku 2,232 miliardy eur, kým v roku 2015 boli na úrovni 2,231 miliardy eur. Vlaňajšie náklady slovenského poľnohospodárstva sa pohybovali na hodnote 2,181 miliardy eur, kým predvlani na úrovni 2,194 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Národný deň na Expo 2017: SR sa predstavila energiou a príležitosťami
<< predchádzajúci článok
Indexové fondy rekordne rastú, no Slováci si v nich šetria aj tak málo

Agrorezort: Farmári zväčša nevytvorili efektívne odbytové organizácie - diskusné fórum čitateľov