Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. júla 2020

NASA odložila vyslanie svojho nového rovera Perseverance na Mars, nosná raketa má problémAmerický Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odložil vyslanie svojho nového rovera na Mars prinajmenšom na koniec júla. Dôvodom zmeny plánov je ...Zdieľať
space_mars_rover_91189 84dc4fabd9bd45e6be117fa9ab6b3053 676x451 1.7.2020  - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) odložil vyslanie svojho nového rovera na Mars prinajmenšom na koniec júla. Dôvodom zmeny plánov je problém s nosnou raketou.


Spoločnosť United Launch Alliance totiž potrebuje viac času na vyriešenie problémov so senzormi tekutého kyslíka, ktoré pri poslednom testovaní ukazovali pochybné údaje.

Štart misie už odkladali


Misia mala podľa plánov odštartovať 22. júla. Štart pritom už pre technické problémy dvakrát odložili.

Rover Perseverance musí byť na ceste na Mars najneskôr do polky augusta, inak bude musieť NASA počkať až do roku 2022, keď budú Zem a Mars v správnej polohe.

Toto omeškanie by mohlo úrad stáť takmer 500 miliónov dolárov (v prepočte 446,5 milióna eur). NASA plánuje vyslať rover najskôr 30. júla, pričom štartovacie okno bude trvať do 15. augusta.

Perseverance je dosiaľ najambicióznejšia misia NASA na Mars, pričom stojí okolo troch miliárd dolárov (2,6 miliardy eur).

Hľadanie známok života


Na Červenej planéte bude hľadať známky minulého marťanského života a zbierať skaly a pôdu pre možný návrat na Zem. Rover sa pokúsi pristáť na Marse vo februári 2021 bez ohľadu na to, kedy ho tam vyšlú.

Spojené arabské emiráty a Čína stále napredujú so svojimi misiami na Mars, ktoré by mali odštartovať v júli a auguste.

Rusko a Európska vesmírna agentúra odložili vyslanie svojho rovera na rok 2022 pre oneskorené testovanie a obmedzenia cestovania, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu.


Zdroj: Webnoviny.sk - NASA odložila vyslanie svojho nového rovera Perseverance na Mars, nosná raketa má problém © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Huawei otvoril svoj najväčší obchod na svete, je výkladnou skriňou moderných technológií
<< predchádzajúci článok
Chceli by ste vyletieť balónom až do vesmíru? O pár rokov sa váš sen môže zmeniť na realitu