Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. júla 2020

Chceli by ste vyletieť balónom až do vesmíru? O pár rokov sa váš sen môže zmeniť na realituFirma Space Perspective sídliaca na Floride chce organizovať lety balónom z Aljašky do vesmíru. Ako jedno zo štartovacích miest plánuje využiť Pacific Spaceport Complex na ostrove Kodiak. Takzvaný ...Zdieľať
thinkstockphotos 56350293 676x451 1.7.2020 - Firma Space Perspective sídliaca na Floride chce organizovať lety balónom z Aljašky do vesmíru. Ako jedno zo štartovacích miest plánuje využiť Pacific Spaceport Complex na ostrove Kodiak.


Takzvaný Spaceship Neptune bude riadiť posádka a zmestí sa do nej osem pasažierov umiestnených v tlakovej kapsule zavesenej pod vodíkovým balónom s veľkosťou futbalového štadiónu. Každý cestujúci zaplatí za šesťhodinovú jazdu 125-tisíc dolárov (v prepočte približne 112-tisíc eur).

Výkonný riaditeľ Alaska Aerospace Corp. Mark Lester uviedol, že jazdy budú dostupné z ostrova Kodiak o niekoľko rokov a podporia miestny turizmus. "Ľudia z celého sveta prídu na Aljašku a budú chcieť vidieť polárnu žiaru z okraja vesmíru," vyhlásil.

Space Perspective plánuje na budúci rok dokončiť bezpilotný testovací let z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Cestujúci neskôr absolvujú dvojhodinové stúpanie do približne 31 kilometrov nad Zemou. Následne budú môcť zdieľať svoje pocity a zážitky na sociálnych sieťach. Neptune bude potom dve hodiny zostupovať a pristane na vode, kde cestujúcich, kapsulu aj balón vyzdvihne loď. Pristátie naplánovali podľa vetra v okolí ostrovov Kodiak alebo Aleuty.

Pri návrhu balóna vychádzali z technológie NASA využívanej po desaťročia na let veľkých výskumných teleskopov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Chceli by ste vyletieť balónom až do vesmíru? O pár rokov sa váš sen môže zmeniť na realitu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NASA odložila vyslanie svojho nového rovera Perseverance na Mars, nosná raketa má problém
<< predchádzajúci článok
Pakistanské aerolinky nemôžu lietať do Európy, piloti podvádzali na skúškach

Chceli by ste vyletieť balónom až do vesmíru? O pár rokov sa váš sen môže zmeniť na realitu - diskusné fórum čitateľov