Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. augusta 2022

NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video)Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu znova pokúsi vyslať jeho novú raketu k Mesiacu. Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, no ...Zdieľať
nasa_moon_rocket_75107 1d478c9b64954fab93c84c217de52a30 676x380 31.8.2022  - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu znova pokúsi vyslať jeho novú raketu k Mesiacu. Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, no pre problémy s jedným z motorov let napokon odvolali.

Problém s jedným z motorovPočas pondelňajšieho pokusu o štart dáta ukazovali, že jeden zo štyroch hlavných motorov v centrálnom stupni rakety nebol pred plánovaným vzlietnutím dostatočne ochladený. Podľa manažéra raketového programu NASA Johna Honeycutta sa však všetky motory zdajú v poriadku.

Pri sobotňajšom pokuse s chladiacou operáciou začnú o pol hodiny skôr, po tom, ako sa ráno začne tankovanie paliva. V pondelok mohol problémy podľa Honeycutta spôsobiť chybný senzor, ktorý poskytoval nesprávne dáta. Ak by to tak bolo, na výmenu senzora by museli raketu znovu odtiahnuť z rampy do hangára, čo by viedlo k ďalšiemu niekoľkotýždňovému omeškaniu.

Figuríny namiesto posádky


Nosná raketa SLS, ktorá má 98 metrov, by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride s modulom Orion, v ktorom sú namiesto živej posádky tri figuríny. Ak bude let úspešný, dostane kozmickú loď pre posádku na orbitu Mesiaca po prvý raz za 50 rokov.

Orion by mal lietať okolo Mesiaca na vzdialenej obežnej dráhe a po niekoľkých týždňoch sa vydať späť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána. Misia, ktorá je prvým letom v rámci lunárneho programu Artemis, by mala trvať šesť týždňov.

V prípade, že všetko pôjde dobre, astronauti by v Orione mohli letieť už v roku 2024 v rámci okružného letu okolo Mesiaca. Cieľom NASA je pritom do konca roku 2025 pristáť s dvomi ľuďmi na Mesiaci.
 Zdroj: Webnoviny.sk - NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trumpovu sociálnu platformu odstránili z Google Play
<< predchádzajúci článok
Film Slovo inšpiroval vznik nápaditého abumu duetov