Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. decembra 2019

Našli jaskynnú maľbu starú 44-tisíc rokov, môže ísť o najstaršie vyobrazenie príbehu (video)V Indonézii našli nástennú maľbu starú 44-tisíc rokov. Zobrazuje diviaky a byvoly, ktoré lovia bytosti pripomínajúce človeka, pričom majú chvosty a rypáky a držia pritom laná a oštepy. Niektorí vedci si ...Zdieľať
archeologovia 676x459 14.12.2019 (Webnoviny.sk) - V Indonézii našli nástennú maľbu starú 44-tisíc rokov. Zobrazuje diviaky a byvoly, ktoré lovia bytosti pripomínajúce človeka, pričom majú chvosty a rypáky a držia pritom laná a oštepy. Niektorí vedci si myslia, že je to najstaršie vyobrazenie príbehu. Archeológovia z Griffith University v austrálskom Brisbane o tom informovali v časopise Nature.


Maľbu našli v jaskyni na juhu ostrova Sulawesi. Skala, na ktorej sa nachádza, je približne päť metrov široká. "Nič podobné som nikdy predtým nevidel. Videli sme stovky nástenných malieb v tomto regióne, no nikdy medzi nimi neboli lovecké príbehy," uviedol člen tímu Adam Brumm.

Iní archeológovia skúmajú, či maľba zachytáva jeden príbeh, alebo je to séria obrázkov namaľovaných počas dlhšieho časového obdobia.

Na Sulawesi je 242 rôznych miest, kde našli maľby a každý rok k nim pribúdajú ďalšie. Najnovší nález nie je najstarším na svete, no môže byť najstarším vyobrazením zvieraťa, aké doteraz objavili. Minulý rok vedci vyhlásili, že v Juhoafrickej republike našli "najstaršiu ľudskú maľbu" na kameni starú 73-tisíc rokov.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Našli jaskynnú maľbu starú 44-tisíc rokov, môže ísť o najstaršie vyobrazenie príbehu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Solčiansky skladaník nemôže chýbať na stole na žiadnej oslave
<< predchádzajúci článok
Beethovenovu desiatu symfóniu dokončuje umelá inteligencia

Našli jaskynnú maľbu starú 44-tisíc rokov, môže ísť o najstaršie vyobrazenie príbehu (video) - diskusné fórum čitateľov