Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

NATO je znepokojené dodávkou prvých súčastí systému S-400 TureckuZástavy členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO), ilustračná snímka.Zdieľať
Zástavy členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO), ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 12. júla (TASR) - Severoatlantická aliancia v piatok vyjadrila svoje "znepokojenie" v súvislosti s tým, že Turecko si prevzalo prvú dávku komponentov ruského protiraketového systému S-400. Uviedla to agentúra AFP.


"Sme znepokojení možnými dôsledkami rozhodnutia Turecka nadobudnúť systém S-400," uviedol pre AFP nemenovaný predstaviteľ NATO. "Interoperabilita našich ozbrojených síl je základom NATO pre riadenie našich operácií a misií," dodal.

Spojené štáty sa obávajú, že ak Turecko ako člen NATO integruje ruský systém S-400 do svojich obranných systémov, vznikne riziko, že k citlivým údajom o bojovom lietadle F-35 sa môže dostať Rusko.

Mark Esper, ktoré americký prezident Donald Trump nominoval za šéfa Pentagónu, sa koncom júna v Bruseli stretol s tureckým ministrom obrany, aby ho upozornil na uvedené obavy. USA pohrozili Turecku, že ho vyčlenia z programu vývoja F-35, ak Ankara do 31. júla nezruší nákup systému S-400. V praxi to bude znamenať, že tureckí vojenskí piloti budú musieť prerušiť výcvikový kurz a opustiť územie Spojených štátov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však odmietol ustúpiť od dohody s Ruskom a vyjadril presvedčenie, že Ankara nebude čeliť žiadnym sankciám zo strany USA.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Českom otriasla tragédia: Bývalý novinár zastrelil svoju manželku
<< predchádzajúci článok
Envirorezort: Sanácia vrakunskej skládky je otázkou mesiacov

NATO je znepokojené dodávkou prvých súčastí systému S-400 Turecku - diskusné fórum čitateľov