Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. marca 2011

NATO preberá kontrolu nad operáciou v Líbyi


Tagy: Líbya NATO

Severoatlantická aliancia (NATO) napokon predsa len prevezme velenie nad vojenskými operáciami spojencov v Líbyi. Vo štvrtok o ...



Zdieľať
lietadlo Americké lietadlá typu KC-135R sa pripravujú do akcie v Líbyi.Foto: SITA/APBRUSEL/ANKARA 25. marca (SITA/AFP) - Severoatlantická aliancia (NATO) napokon predsa len prevezme velenie nad vojenskými operáciami spojencov v Líbyi. Vo štvrtok o tom informoval turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu po tom, ako absolvoval rozhovory na túto tému so svojimi britskými, francúzskymi a americkými partnermi.


"Koalícia sformovaná po stretnutí v Paríži sa čo najskôr vzdá svojej misie a velenie nad celou operáciou odovzdá do rúk NATO," povedal Davutoglu. Aliancia, ktorej členom je aj Turecko, tieto vyhlásenia zatiaľ oficiálne nekomentovala.

Tureckí predstavitelia predtým skritizovali útoky Západu proti líbyjským vládnym silám a mali tiež výhrady k návrhom, aby sa na zabezpečovaní bezletovej zóny nad krajinou podieľala aliancia. Operáciu zameranú na presadzovanie zbrojného embarga však podporili.

V skratke:

*Francúzska armáda potvrdila zostrelenie líbyjského lietadla
*NATO zrejme neustráži pašovanie zbraní
*V krajine je stále 800-tisíc zahraničných robotníkov
*V krajine je stále 800-tisíc zahraničných robotníkov
*Srbi podporujú Kaddáfího na Facebooku a Twitteri
*Rusko vraj malo vetovať rezolúciu OSN

Bombardovanie Tripolisu


Francúzska armáda potvrdila útok na lietadlo

Jedna z približne 20 francúzskych stíhačiek nasadených do operácie v Líbyi vo štvrtok zaútočila na lietadlo tamojších vládnych síl, ktoré pristávalo v pobrežnom meste Misráta. Informovala o tom francúzska armáda, ktorá tak čiastočne potvrdila predošlé správy odvolávajúce sa na americké zdroje. Stíhačka typu Rafale podľa nej vypálila na líbyjský stroj strelu vzduch-zem po tom, čo jeho let zaznamenalo americké radarové lietadlo.
Nemenovaný predstaviteľ Spojených štátov predtým povedal, že cvičné lietadlo juhoslovanskej výroby strela zasiahla "počas pristávania", z čoho vyplýva, že bolo zrejme ešte vo vzduchu.

Doplnil však, že tieto informácie zatiaľ nie sú potvrdené. Ak sa tak stane, pôjde o prvý prípad zostrelenia líbyjského lietadla od začiatku vojenskej operácie v Líbyi, ktorú západné veľmoci uskutočňujú na základe rezolúcie OSN oprávňujúcej použiť silu v záujme ochrany civilistov pred útokmi armády slúžiacej vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.




NATO zrejme neustráži pašovanie zbraní

Námorná misia NATO, ktorá v Stredozemnom mori dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga voči Líbyi zavedeného OSN, nedokáže zablokovať všetky trasy na pašovanie zbraní do Líbye. Vo štvrtok to novinárom povedal veliteľ operácie Unified Protector (Spoločný ochranca) Rinaldo Veri s tým, že "aliancia zrejme nezavrie všetky okná, ale už zatvorila hlavné dvere". More je totiž podľa neho tou najjednoduchšou cestou na pašovanie zbraní do Líbye. "Preto sa snažíme túto cestu zatvoriť," vyhlásil. Veri nevylúčil, že v niektorých prípadoch bude nevyhnutné použiť vojenskú silu na vynútenie embarga.

Zbrojné embargo voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vyhlásila Bezpečnostná rada OSN. NATO sa v utorok dohodla na tom, že na uplatňovanie embarga bude dohliadať, pričom samotná operácia sa začala v stredu. Lode aliancie budú zadržiavať nielen dodávky zbraní a munície do Líbye, ale aj lode so žoldniermi.

Do operácie NATO by sa malo postupne zapojiť 16 plavidiel vrátane troch ponoriek, ktoré poskytnú Taliansko, Británia, Grécko, USA, Kanada, Španielsko a Turecko. Pobrežie Líbye už stráži šesť lodí NATO za pomoci hliadkového lietadla a stíhačiek. Zatiaľ podľa Veriho nezadržali žiadne plavidlo snažiace sa prepašovať zbrane do Líbye.

V krajine je stále 800-tisíc zahraničných robotníkov

Okolo 800 tisíc pracujúcich zo zahraničia stále čaká v Líbyi na odchod do svojich domovských krajín, oznámila vo štvrtok svoj odhad Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Laurence Hart, šéf pobočky IOM v Tripolise, pre tlačovú agentúru AFP povedal: Foto: SITA/AP

"Na základe odhadov IOM sa v Líbyi stále nachádza okolo 800 tisíc cudzincov-pracujúcich rôznej štátnej príslušnosti."

Nedokázal povedať, koľko z nich chce opustiť krajinu, ale organizáciu požiadali o pomoc pri repatriácii svojich občanov veľvyslanectvá množstva afrických štátov.

Mimovládna organizácia IOM začiatkom marca požiadala úrady v Tripolise o povolenie vyslať humanitárnu misiu do Líbye, kde na evakuáciu čakajú tisíce migrantov. "Stále sme nedostali odpoveď," povedal Hart, ktorý sa v súčasnosti nachádza mimo Líbye. Od 20. februára utieklo pred násilím v Líbyi okolo 280 tisíc ľudí, z toho 151 tisíc do Tuniska a 118 tisíc do Egypta. Tieto údaje poskytol Úrad Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR).


Srbi podporujú Kaddáfího na Facebooku a Twitteri

Desaťtisíce internetových používateľov zo Srbska sa aktívne zapojilo do boja proti odporcom líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Mladí Srbi na viacerých stránkach ako Facebook, Twitter alebo YouTube propagujú dlhoročného autokratického lídra a očierňujú jeho oponentov. Viacerí z nich údajne proti líbyjskej opozícii spustili aj "kybervojnu" a snažia sa o spamovanie a hackovanie ich webov, informovala vo štvrtok srbská tlačová agentúra Tanjug.

Ku skupine na Facebooku podporujúcu Kaddáfího sa medzitým pridalo viac ako 50-tisíc užívateľov, prevažne Srbov. Za jej vytvorením stojí Igor Marinkovič zo srbského nacionalistického hnutia Naši 1389. Podporu Kaddáfímu a jeho popularitu v Srbsku zdôvodňuje podobnosťou prebiehajúcej operácie spojencov proti nemu k útokom Severoatlantickej aliancie proti Belehradu z roku 1999. "Líbyu napadli rovnako ako nás v roku 1999. Líbya a jej vodca plukovník Kaddáfí nás vtedy podporoval, a teraz podporujeme my jeho," uviedol pre agentúru AFP Marinkovič.

Rusko vraj malo vetovať rezolúciu OSN

Keď Rusko odmietlo vetovať rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zriadení bezletovej zóny nad Líbyou, zradilo tým svoje "národné záujmy". Vo štvrtok to vyhlásil bývalý veľvyslanec Moskvy v Tripolise Vladimir Čamov. Práve jeho odmietavý postoj voči intervencii v Líbyi bol pravdepodobne dôvodom, prečo ho Kremeľ krátko pred hlasovaním OSN odvolal z postu ambasádora.Foto: SITA/AP

Vojenská akcia západných spojencov voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bude pre Rusko znamenať, že stratí desiatky miliárd eur, povedal Čamov v rozhovore pre denník Moskovskij Komsomolec.

"Naše krajiny v poslednom čase hľadali bližšiu spoluprácu a nebolo v ruskom záujme, aby stratilo podobného partnera," vyhlásil. "Ruské firmy sa dohodli na veľmi lukratívnych dlhodobých kontraktoch v hodnote desiatok miliárd eur, ktoré môžu teraz stratiť, alebo ich už aj stratili. To môže byť považované za zradu ruských záujmov," dodal Čamov.

Tagy: Líbya NATO
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Západ bombarduje Kaddáfího, v Misráte útočia snajpery (24. 3. 2011)
 Kaddáfí naďalej verí vo víťazstvo, spojenci bombardujú (23. 3. 2011)
 NATO sa zapojí do konfliktu v Líbyi, nie však politicky (23. 3. 2011)
 Útoky západných síl na Líbyu pokračovali tretiu noc (22. 3. 2011)
 MORALES: Obamovi by mali odobrať Nobelovu cenu mieru (22. 3. 2011)
 BRITÁNIA: Väčšina obyvateľov je proti intervencii v Líbyi (22. 3. 2011)
 Vojna v Líbyi: Stíhačky trafili tesne vedľa Kaddáfího stanu (21. 3. 2011)
 Medvedev napadol Putina pre jeho výroky o Líbyi (21. 3. 2011)



nasledujúci článok >>
Počet obetí japonskej katastrofy prekročil hranicu 10-tisíc
<< predchádzajúci článok
Izrael: Režim v Iráne by mal skončiť rovnako ako v Líbyi