Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Návrh na novú obžalobu Mikuláša Č. súd posunul do B. BystricePREŠOV 23. augusta (WEBNOVINY) – Okresný súd (OS) v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí neprijal návrh prokuratúry na obžalobu údajného šéfa mafiánskeho gangu Mikuláša Č., že si v roku 1993 objednal a zosnoval vraždu ...Zdieľať
PREŠOV 23. augusta (WEBNOVINY) – Okresný súd (OS) v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí neprijal návrh prokuratúry na obžalobu údajného šéfa mafiánskeho gangu Mikuláša Č., že si v roku 1993 objednal a zosnoval vraždu Miroslava Vlčka, a celý prípad odstúpil miestne príslušnému Okresnému súdu v Banskej Bystrici. Senát svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že podľa obžaloby o príprave vraždy Mikuláš Č. rokoval v Telgárte, čo je okres Banská Bystrica. Aj keď sa ďalšie udalosti odohrávali v Liptovskej Tepličke v okrese Poprad, konkrétnej obžaloby sa to netýka, preto prípad nepatrí do príslušnosti Prešovského kraja. Proti rozhodnutiu podala prokurátorka sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Krajský súd v Prešove.


Mikuláš Č. si podľa prokuratúry objednal vraždu Miroslava Vlčka, ktorý svedčil proti jeho dnes už nebohému bratovi Vladimírovi v trestnej veci zabitia. Vlček bol náhodným svedkom krčmovej bitky, ktorá vyvrcholila smrťou. Obvinený Mikuláš Č. dnes pred súdom prehlásil, že skutok nespáchal a celá obžaloba je postavená na výpovediach dvoch nedôveryhodných svedkov, ktorí sa rozhodli vypovedať po 15-tich rokoch. Na mieste, kde malo byť zakopané Vlčkovo telo, sa našla iba hrdzavá lopata, na ktorej neboli zistené žiadne biologické stopy.

Na prešovský OS dnes neprišiel ani jeden z dvoch obhajcov Mikuláša Č., ktorého zastupoval náhradný obhajca. Ten okrem námietky, že prešovský OS nie je vo veci miestne príslušný, namietal aj porušenie zásady špeciality. Podľa výkladu právneho zástupcu Mikuláš Č. bol vydaný z Českej republiky na zvyšok výkonu trestu a nie na toto trestné stíhanie. „Kým sa nezískal dodatočný súhlas z ČR, všetky úkony, ktoré boli vykonané, by nesmeli byť použité pri dokazovaní na hlavnom pojednávaní,“ uviedol obhajca. Tento fakt považuje za dostatočný dôvod vrátiť prípad späť do prípravného konania a úkony zopakovať. Dodatočný súhlas z ČR bol podľa jeho vyjadrenia vydaný v novembri 2007.

Na Okresnom súde v Prešove je prerušené ďalšie hlavné pojednávanie s Mikulášom Č., v ktorom je obžalovaný zo siedmich vrážd. Vo finálnej časti pred záverečnými rečami Mikuláš Č. požiadal o vypracovanie psychologického posudku na svoju osobu, čo počas celého procesu odmietal.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radičovej odchod z NR SR je najsilnejšie politické gesto, tvrdí Mesežnikov
<< predchádzajúci článok
Slováci stále zanedbávajú prevenciu

Návrh na novú obžalobu Mikuláša Č. súd posunul do B. Bystrice - diskusné fórum čitateľov