Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Radičovej odchod z NR SR je najsilnejšie politické gesto, tvrdí MesežnikovZa najsilnejšie politické gesto na slovenskej politickej scéne od roku 1993 označil politológ Grigorij Mesežnikov dnešné rozhodnutie poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej vzdať sa poslaneckého ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Za najsilnejšie politické gesto na slovenskej politickej scéne od roku 1993 označil politológ Grigorij Mesežnikov dnešné rozhodnutie poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej vzdať sa poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR. Z parlamentu odchádza po tom, ako v utorok 21. apríla hlasovala aj za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. "Urobila som chybu, ľudské zlyhanie, ktoré ma neskonale mrzí a jediný spôsob, ako sa môžem očistiť, je vzdať sa poslaneckého mandátu," povedala na dnešnom brífingu k svojmu rozhodnutiu Radičová. "Ešte nikto zo slovenských politikov takto rýchlo nevyvodil osobnú zodpovednosť," okomentoval pre agentúru SITA Mesežnikov Radičovej rozhodnutie. Podľa politológa je takýto krok niečo výnimočné. Zdôraznil, že Radičová postupovala v súlade so svojim hlavným cieľom, ktorý prezentovala počas kandidatúry na prezidenta - snahou o slušnosť v politike.


Mesežnikov trvá na tom, že stredajšia reakcia Ivety Radičovej, keď povedala, že zváži, či sa vzdá svojho mandátu, ak ju k tomu vyzve mandátny a imunitný výbor, bola veľmi unáhlená. Z politického hľadiska je rozhodnutie Radičovej vzdať sa poslaneckého mandátu krok problematický, tvrdí. Je preto možné, že mnohí jej priaznivci budú týmto rozhodnutím sklamaní, ale zároveň je to veľmi silné politické gesto, ktorým demonštrovala svoju morálnu silu. Vstúpila tým do svedomia všetkým svojim kritikom, dodal Mesežnikov pre agentúru SITA.

Iveta Radičová dnes oznámila, že odchádza z parlamentu po tom, ako v utorok hlasovala aj za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. Podľa nej je jej rozhodnutie nezvratné, ale vzdanie sa mandátu nepovažuje za adekvátny trest za jej pochybenie, lebo "neurobila podvod.“ Na dnešné rokovanie mandátového a imunitného výboru, ktorý má riešiť celú záležitosť, nepôjde a svoje rozhodnutie poslancom oficiálne oznámi ešte na dnešnom hlasovaní. Radičová sa rozhodla zostať podpredsedníčkou SDKÚ-DS. To, či bude kandidovať za volebného lídra v parlamentných voľbách v roku 2010, si ešte chce premyslieť.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MPSVR predstavilo informačný leták k 2. pilieru
<< predchádzajúci článok
Návrh na novú obžalobu Mikuláša Č. súd posunul do B. Bystrice

Radičovej odchod z NR SR je najsilnejšie politické gesto, tvrdí Mesežnikov - diskusné fórum čitateľov