Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. januára 2007

Navrhujú zapísať pevnosť v Komárne do Zoznamu dedičstva UNESCO



Spoločný návrh Maďarska a Slovenska na zápis Pevnostného systému na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne - Komárome do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO dnes vo Veľkej sále Dôstojníckeho ...



Zdieľať

KOMÁRNO 15. januára (WEBNOVINY) - Spoločný návrh Maďarska a Slovenska na zápis Pevnostného systému na sútoku riek Dunaja a Váhu v Komárne - Komárome do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO dnes vo Veľkej sále Dôstojníckeho pavilónu v Komárne podpísali štátny tajomník Ministerstva školstva a kultúry Maďarska Arató Gergely a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Augustín Jozef Lang. Spoločné úsilie susediacich krajín pomôže nielen záchrane nášho ojedinelého kultúrneho dedičstva, ale aj prezentácii tejto významnej kultúrnej pamiatky na svetovom fóre, zhodli sa obaja partneri.

Ako uviedol Lang, komárňanská pevnosť je národno-kultúrna pamiatka nesmiernej hodnoty. "Tento podpis vstúpi do histórie ako krok dvoch krajín, ktoré sa hlásia k spoločnému dedičstvu a histórii," povedal Lang. Podpisom sme sa podľa neho dostali na štandardnú úroveň európskych krajín, kde je cezhraničná spolupráca pri ochrane kultúrnych pamiatok bežná. "Verím, že Slovensko a Maďarsko budú pokračovať v dlhodobej spolupráci najmä v kultúrnej oblasti." Podľa neho nám ostáva teraz len čakať, či nám Paríž vyjde v ústrety. Hoci má komárňanský pevnostný systém vo svete konkurenciu, niečo podobné majú Taliani, verí, že Slovensko má šancu uspieť. "Komisia totiž dáva prednosť projektom, na ktorých pracujú viaceré krajiny," konštatoval Lang. UNESCO dostáva ročne okolo 300 až 400 prihlášok a uchádzačov o zápis do Zoznamu svetového dedičstva.

"Dnešný podpis je postavený na základoch kedysi veľkej vojenskej pevnosti. Je to viac ako zemina, tehly a kameň, je to veľká časť našej histórie," uviedol Gergely. Týmto podpisom sa podľa neho začneme pozerať nie do minulosti, ale do budúcnosti. "Je to akési znovuzrodenie našich spoločných hodnôt," doplnil Gergely. Očakáva, že ak dôjde k zápisu komárňanského pevnostného systému do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, bude to mať pozitívny vplyv na rozvoj turizmu, hospodársky rast a kultúrny rozvoj.

Ministerstvo kultúry SR investovalo do obnovy tejto pamiatky v roku 2005 jeden milión korún a v roku 2006 štyri milióny. Ako uviedol Lang, hoci rezort je finančne poddimenzovaný, bude sa snažiť nájsť prostriedky na podporu tejto kultúrnej pamiatky aj zo štrukturálnych fondov.

Celý novodobý pevnostný systém Komárna predstavuje z hľadiska historických fortifikačných stavieb významnú pamiatku s dobre zachovanými stavebnými objektmi. Predmetom návrhu je bastiónová pevnosť v európskom vnútrozemí, ktorá zohrala historickú úlohu z hľadiska širšieho regiónu. Zároveň bola dôležitým dielom pevnostného staviteľstva navrstvením viacerých vývojových etáp od starotalianskeho typu až po novopruský typ, takže predstavuje jedinečné architektonické dielo. Svojimi rozmermi patrí medzi najväčšie pevnostné systémy svojho druhu na svete.

Maďarsko v zastúpení oboch štátov predloží do 31. januára spoločnú nomináciu na prerokovanie odbornej komisii UNESCO v Paríži, ktorá rozhodne o zápise do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 2008.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladý klubový dídžej Inso je in
<< predchádzajúci článok
Nový širokouhlý GPS navigátor značky GARMIN