Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2010

Nechcú zvyšovanie daní ako krok na zníženie dlhovPredstavitelia slovenských firiem odmietajú zvyšovanie daní ako nástroj vlády na zníženie dlhov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu KPMG, zo slovenských respondentov všetci chcú, aby ...Zdieľať
peniaze Foto: www.sxc.hu BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Predstavitelia slovenských firiem odmietajú zvyšovanie daní ako nástroj vlády na zníženie dlhov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu KPMG, zo slovenských respondentov všetci chcú, aby vláda znížila verejné výdavky s cieľom riešiť národný dlh. Jediný alternatívny spôsob, ktorí respondenti zvažovali, bolo získanie výnosov inými prostriedkami ako cez dane.


Za kľúčový faktor v ozdravení krajiny zo svetovej recesie je vnímaný zvýšený vývoz, ktorý označilo 42 % slovenských respondentov, 25 % opýtaných verí, že je to skôr zvýšenie v spotrebe domácností. Rovnaké percento považuje ozdravenie trhu za dôležité pre stimuláciu hospodárskej sily s tým, že priemyselná výroba sa vráti takmer na rovnakú úroveň, aká bola pred recesiou. Na druhej strane len 8 % opýtaných si myslí, že zavedenie vládneho stimulačného balíka bude mať na ozdravenie krajiny výraznejší vplyv.

Keďže Slovensko sa zdanlivo dostáva z recesie, slovenské firmy sú podľa KPMG výrazne naklonené tomu, aby vláda zastavila svoju podporu formou fiškálnych stimulov. Až 75 % Slovákov sa prikláňa k názoru, že toto by sa malo udiať okamžite po opätovnom návrate k rastu. Len 20 % je za ponechanie stimulov na dobu ďalších šiestich mesiacov, no žiaden z respondentov nechce, aby zostali v účinnosti po tejto lehote.

Ako ďalej informovala spoločnosť KPMG, podľa odhadov oddelenia ekonomických prieskumov sa dlh verejných financií SR momentálne pohybuje na úrovni 38 % HDP, čo predstavuje 31 % zvýšenie úrovne roku 2008. Toto predstavuje veľké znepokojenie pre 75 % slovenských firiem.

Platy vo verejnom sektore označuje 55 % respondentov za oblasť, ktorej by sa uvedené znižovania výdavkov mali dotýkať. K zníženiu výdavkov na obranu sa prikláňa 50 % respondentov, pričom 10 % žiada zníženie výdavkov na verejnú infraštruktúru a 25 % uprednostňuje zníženie sociálnych dávok.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová vláda má svoj prvý rozpočet už pripravený
<< predchádzajúci článok
SIS aj NBÚ skrešú peniaze na budúci rok o 10 %