Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2010

Nová vláda má svoj prvý rozpočet už pripravenýVláda Ivety Radičovej má svoj prvý rozpočet už pripravený. Podľa vopred avizovaných informácií z rezortu financií by pritom mal štát v budúcom roku ...Zdieľať
iveta radicova Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Vláda Ivety Radičovej má svoj prvý rozpočet už pripravený. Podľa vopred avizovaných informácií z rezortu financií by pritom mal štát v budúcom roku hospodáriť s hotovostným deficitom na úrovni 3,823 mld. eur. Príjmy by mali dosiahnuť 13,092 mld. eur a celkové výdavky sa rozpočtujú na úrovni 16,916 mld. eur. Do rozpočtov samospráv by malo v budúcom roku zo štátnej kasy smerovať 1,046 mld. eur, z čoho 649,7 mil. eur pripadne na obce a 395,8 mil. eur na vyššie územné celky. Rezerva štátneho rozpočtu sa na budúci rok určuje na 23,8 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý zverejnil rezort financií.

Na tento rok boli príjmy ešte predchádzajúcou vládou rozpočtované na úrovni 12,531 mld. eur a celkové výdavky vo výške 16,277 mld. eur. Deficit bol rozpočtovaný v sume 3,746 mld. eur. Podľa skutočného vývoja sa však tieto parametre podľa rezortu financií nepodarí naplniť a deficit štátneho rozpočtu v tomto roku dosiahne 4,7 mld. eur. Podľa očakávaní ministerstva financií by pritom príjmy v tomto roku mali dosiahnuť iba 11,147 mld. eur a výdavky 15,847 mld. eur. Celkovo by sa tak deficit verejných financií mal z vlaňajších 7,9 % hrubého domáceho produktu posunúť len mierne na 7,8 % výkonu ekonomiky.

Celá verejná správa, teda štát spolu s ostatnými verejnými inštitúciami, by pritom v budúcom roku mala hospodáriť s deficitom na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu. Samotný deficit štátneho rozpočtu by sa na tom mal podľa metodiky ESA 95 podieľať sumou 3,717 mld. eur, kým ostatné subjekty rozpočtu verejnej správy by mali zostať v prebytku 278,2 mil. eur. Celkový deficit verejnej správy by tak v metodike ESA 95 mal dosiahnuť 3,439 mld. eur, pri príjmoch v objeme 23,308 mld. eur a výdavkoch v sume 26,747 mld. eur.

Navrhovaný rozpočet je ovplyvnený aj konsolidačným balíčkom, na ktorom sa dohodla vládna koalícia. Aj ten, okrem globálneho ekonomického vývoja a tiež hospodárenia niektorých subjektov verejnej správy, je pritom podľa rezortu financií nositeľom istej neistoty ohľadom skutočného vývoja. "Faktom je, že tento návrh rozpočtu v sebe nesie značné neistoty," konštatuje rezort financií v návrhu rozpočtu. Tie sú spôsobené výraznými rizikami pri predpokladoch vývoja svetovej ekonomiky. Hoci náznaky oživenia sú v poslednom čase sľubné, mnohí ekonómovia podľa ministerstva varujú pred unáhleným optimizmom.

Rizikom je podľa rezortu financií aj výška skutočného deficitu verejných financií v tomto roku, pretože vývoj v niektorých zložkách je stále neistý. Týka sa to napríklad aj hospodárenia vyšších územných celkov a hospodárenia miest a obcí, ktoré majú voľby koncom novembra. "A treťou neistotou je aj dopad viacerých ozdravných opatrení na príjmy a výdavky verejných financií, ktorý nikdy nemožno vypočítať celkom presne," konštatuje sa v návrhu rozpočtu.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V priemyselnej zóne v Levoči nájde prácu 500 ľudí
<< predchádzajúci článok
Nechcú zvyšovanie daní ako krok na zníženie dlhov

Nová vláda má svoj prvý rozpočet už pripravený - diskusné fórum čitateľov