Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. apríla 2011

Nemci odmietajú Sulíkové tvrdenia o tunelovaní firiem



Nemeckí investori pôsobiaci na Slovensku odmietajú tvrdenia o tunelovaní slovenských podnikov. "Nezdieľame tento názor. Naopak, myslíme si, ...



Zdieľať
spp Ilustračné foto. Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Nemeckí investori pôsobiaci na Slovensku odmietajú tvrdenia o tunelovaní slovenských podnikov.


"Nezdieľame tento názor. Naopak, myslíme si, že nemeckí investori výrazne prispeli k posilneniu ekonomickej štruktúry na Slovensku,“ reagoval na stredajšie vyjadrenia predsedu slovenského parlamentu Richarda Sulíka konateľ Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Guido Glania.

Šéf parlamentu počas rozpravy o návrhu opozičnej strany Smer-SD zastaviť privatizáciu teplárenských spoločností pripustil tunelovanie slovenských spoločností ich zahraničnými vlastníkmi. "Zachytil som takéto a obávam sa, že to bude pravda, že zahraniční vlastníci na úkor slovenského štátu doslova tunelujú firmy," povedal Sulík.


"So ziskom sa dá narábať rôznym spôsobom"

Predseda parlamentu reagoval na poslanca Národnej rady SR za stranu SNS Dušana Švantnera. Podľa neho si takýmto spôsobom prilepšili nemecká spoločnosť Ruhrgas a francúzska Gaz de France (GdF). Tie spoluvlastnia 49-percentný podiel Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).

"So ziskom sa dá narábať rôznym spôsobom, a keď je dobrý manažment, tak spraví to, čo spravil Ruhrgas s GdF. Objednali si svoje dve dcérske spoločnosti, ktoré mali radiť týmto dvom veľkým firmám. A objednali ich len z toho dôvodu, aby mohli ukradnúť zisk, ktorý sa vytváral tu na Slovensku. Zo Slovenska odišlo 1,3 miliardy slovenských korún," povedal Švantner.

"Áno máte pravdu. Aj ja to pokladám za nedobrú vec. Predpokladám, že sa tomu podarí zamedziť. V tejto veci je naozaj čo robiť," dodal Sulík. Podľa neho takéto príklady len dokazujú, že zmiešané vlastníctva môžu byť problematické. "A opäť sa len ukazuje, že je lepšie regulovať tú konečnú cenu a potom nech si vlastník hospodári, ako uzná za vhodné," uzavrel Sulík.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V kauze podnikateľa Mikuláša Varehu je podozrivý Maďar
<< predchádzajúci článok
SLOTA: Spišiak vraj kradol benzín z auta