Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2018

Nemecká vláda musí zvýšiť investície do výstavby nových bytovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko
Berlín 16. septembra (TASR) - Spolková vláda podľa názoru odborovej organizácie v stavebníctve IG Bau nesplní svoj cieľ výstavby 1,5 milióna nových bytov do roka 2021. "Už svoj prvý vládny rok ukončí s deficitom minimálne 75.000 bytov," povedal pre agentúru DPA prezident odborov Robert Feiger. V tomto roku nevznikne ani 300.000 nových bytov.


Feiger vo svojej prognóze poukazuje na sektorové indikátory, napríklad stavebné povolenia alebo údaje o odbyte výrobcov stavebných materiálov. Podľa IG Bau sú smerodajné najmä čísla z oblastí murárstva a kameňolomov. Keďže tri zo štyroch novovybudovaných obytných domov sú z kameňa, ponúkajú pohľad na plánované stavebné aktivity v nadchádzajúcich mesiacoch.

"Výstavba bytov nie je 'sezónny motor', ktorý možno podľa ľubovôle vypnúť alebo zapnúť. Je potrebné rozšíriť výrobné kapacity a vzdelávať odborníkov," vysvetľuje Feiger. Časovo obmedzené stimuly, ako detské stavebné prídavky či plánované mimoriadne odpisy, neponúkajú dostatočnú perspektívu.

Na nadchádzajúcom stretnutí politikov a zástupcov stavebného sektora v úrade kancelára v piatok budúceho týždňa (21.9.) chce Feiger žiadať podstatné zvýšenie peňazí na výstavbu sociálnych bytov. "Na to, aby sme ročne postavili aspoň 80.000 sociálnych bytov, ktoré sú teraz potrebné, musia vláda a spolkové krajiny investovať spolu vyše šesť miliárd eur," hovorí Feiger. "S doterajšou podporou 1,5 miliardy eur ročne nie je možné zastaviť enormný úbytok sociálnych nájomných bytov."

Keďže v súčasnosti chýba 4,5 milióna sociálnych bytov, je táto suma len kvapkou v mori. O to viac, že zhruba 60.000 sociálnych bytov vypadlo z cenovej a nájomnej viazanosti. To je dvojnásobok oproti počtu bytov, ktoré vznikli v minulom roku.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
L. Kovanda: Grécko sa už navždy stane symbolom finančnej krízy
<< predchádzajúci článok
MO SR zisťuje, ako bude po 2019 zabezpečená obrana vzdušného priestoru

Nemecká vláda musí zvýšiť investície do výstavby nových bytov - diskusné fórum čitateľov