Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. mája 2024

Nemeckého vojenského dôstojníka odsúdili na tri a pol roka väzenia za špionáž pre Rusko, motivoval ho strach z eskalácie vojnySúd v nemeckom Düsseldorfe usvedčil vojenského dôstojníka zo špionáže pre odovzdávanie interných dokumentov Rusku. Odsúdil ho na tri a pol roka väzenia. Konal z vlastnej ...Zdieľať
gettyimages 485867626 676x454 27.5.2024 (SITA.sk) - Súd v nemeckom Düsseldorfe usvedčil vojenského dôstojníka zo špionáže pre odovzdávanie interných dokumentov Rusku. Odsúdil ho na tri a pol roka väzenia.

Konal z vlastnej vôle


Päťdesiatštyriročný Thomas H. pracoval pre Spolkový úrad pre vybavenie, informačné technológie a podporu v prevádzke Bundeswehru a mal hodnosť kapitána. Podľa súdu sa dopustil špionáže a porušenia štátnych tajomstiev.

Muž konal z vlastnej vôle, keď ruskému konzulátu v Bonne v máji 2023 poskytol interné dokumenty, aby ich poslali ruským spravodajským službám. Tiež sa ponúkol, že bude spolupracovať a poskytovať ďalšie dokumenty z Bundeswehru - nemeckej armády.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Súd skonštatoval, že muž sa priznal k väčšine obvinení, spolupracoval s vyšetrovateľmi a svoje konanie oľutoval.

Strach z jadrovej eskalácie


Odsúdený v apríli vypovedal, že ho k činu motivoval strach z jadrovej eskalácie vojny na Ukrajine, informuje tlačová agentúra dpa. V tom čase podľa jeho slov sledoval na sociálnych médiách proruského influencera, čo ho motivovalo k tomu, aby oslovil ruský konzulát.

Na súde tiež povedal, že mal ťažké vyhorenie, bol prepracovaný a mal vedľajšie účinky očkovania proti COVID-19. V tom čase tiež požiadal o členstvo v krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko, ale neskôr sa rozhodol odtiaľ vystúpiť.


Zdroj: SITA.sk - Nemeckého vojenského dôstojníka odsúdili na tri a pol roka väzenia za špionáž pre Rusko, motivoval ho strach z eskalácie vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bývalej verejnej ochrankyni práv Patakyovej bolo udelené francúzske štátne vyznamenanie (foto)
<< predchádzajúci článok
V Podolínci došlo k stretu vlaku a malého dievčatka